komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Bencze Dávid – A Történelemműhely

A két és fél éve született ötlet másfél éve megvalósult. Bencze Dávid történelem-német szakos hallgató, aki kezdetben tanszékesteket tartott, nemrég sikerre vitte nem kisléptékű elképzelését, egy Történelemműhely létrehozását.  

Kezdetben saját maga szervezett előadásokat, amiket igen nagy szeretettel látogattak. Ezen felbuzdulva komolyabb alapokra szerette volna helyezni a kezdeményezést, hogy távozása után is sikeresen működhessen tovább. 2015 nyarán Bajcsi Ildikó (TéKa, szlovákiai magyar doktoranduszok társulás elnöke), Simon Attila (Történelem Tanszékének a vezetője) támogatásával sikeresen megalakult a jelenleg 7 taggal rendelkező Történelemműhely.

Bencze Dávid történelem-német szakos hallgató

Na-de, hogy is működik ez a műhely? Eleinte, már végzett diákokat hívott előadni, akik jelenleg vagy tanítanak, vagy doktorandusz hallgatók. Később már egy tematika szerint hívta meg a vendégeket a vitaestekre.

Fő célja, tanszéki dolgozók és hallgatók mellett gimnazisták és polgári társulatok segítése. És hogy milyen módon? Ha tanárnak segítségre van szüksége a kutatásban vagy kérdőívezni kellene ők készségesen rendelkezésre állnak. Ha a hallgatónak segítség kellene az adott tárgyhoz, útbaigazítják, és előzetesen már összegyűjtött anyagokat adnak át neki. Egy hallgató TDK munkára szeretne menni, és nem tudja, mégis hogyan kellene elindulni vagy már elindult, de valamiféle nehézségbe ütközött, akkor neki is tudnak iránymutatást adni. Bencze Dávid elmondása szerint ez kölcsönösen hasznos, mint a segítségkérőnek, mint a segítségnyújtónak, hiszen egyikük így tovább tud haladni az adott feladatával, a másik oldalt pedig kompetenciákat szerezhet a segítségnyújtó az adott témával kapcsolatban.

Mindezek mellett, heti rendszerességgel tartanak úgynevezett „Műhelybeszélgetéseket” amelyek egy adott téma boncolgatásával kezdődik majd ezt minden esetben vita követi. És, hogy milyen témák szerepelnek itt? Számos olyan történelmi eseményt feltárnak, amelyeket egyébként nem hallanának az előadásokon, mint például Indián holokauszt, vagy, hogy milyen módon befolyásolta a klímaváltozás a háborúk kimenetelét.

Romsics Ignác

„Emlékezet kutatásokban vagyok otthon” mondta Bencze Dávid, és hangoztatta, hogy szeretné, ha a műhely a jövőben ilyen irányban is tevékenykedne. December óta a Sirály kollégiumban van számukra biztosítva egy helyiség, de a jövőben ezt szeretnék bővíteni egy alap szakirodalom gyűjteménytárral is. Fontosnak tartja továbbá, hogy különféle kutatásokba kezdjenek, avagy vegyenek részt. Egy mentorrendszer kiépítésén is ügyködik, melynek célja az volna, hogy fiatal hallgatók doktoranduszokkal dolgoznának együtt, ahol igen korán, igen sok dolgot elsajátíthatnának. Mindemellett pedig cél továbbra is, hogy sikeresen működjön a Történelemműhely, bővüljön fiatal hallgatókkal és a jövőben is ilyen sikeres legyen.

(Paksi Dávid – komaromonline.sk)

Hozzászólások

hozzászólás