komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Az Ipari Szakközépiskola diákjai sikert sikerre halmoznak a szakmai versenyeken

dav

MEGOSZTÁS:

Bár az Ipari Szakközépiskola diákjai számos területen jeleskednek, az iskola profiljából adódóan a szakmai versenyeken elért sikereik kiemelkednek a többi teljesítmény közül. Összefoglalónkban ezekből válogattunk.

A Solid Edge verseny nemzetközi döntője

Április elején került sor a Solid Edge verseny döntőjére Budapesten, amelyen az Ipari Szakközépiskolát Gáspár Balázs 3. C osztályos tanuló képviselte. Ez a verseny nagy kihívást jelent minden részt vevő számára, hiszen a végső megmérettetésre egy szakmai zsűri a beadott pályamunkák alapján választja ki a versenyzőket. A döntőre az idén 16 magyarországi és határon túli iskolából 20 pályázó kapott meghívást.

 

 

A verseny első része egy elméleti kérdéseket tartalmazó teszt megoldása volt. A diákok gyakorlati rátermettségüket a második versenyrészben bizonyították, ahol konstrukciós feladatok megoldásán keresztül mutatták be, hogyan tudják a Solid Edge programot használni. Balázs a legjobbak között végzett, a nemzetközi verseny 3. helyezettje lett. A kivételes szakmai tapasztalaton kívül értékes tárgynyereményeket is kapott, illetve lehetőséget arra, hogy a verseny fő szervezője, a budapesti NTC Akadémia által szervezett CAD/CAM képzésen vegyen részt.

 

Kerületi és országos eredmények – Középiskolai Szaktevékenység

Április elején, Nyitrán rendezték meg a szlovákiai középiskolák legelismertebb versenyének, a Középiskolai Szaktevékenységnek (SOČ) kerületi fordulóját. A diákok 17 versenykategóriában nevezhetnek. Iskolánkat a gépészeti, kohászati és közlekedési kategóriában Papp Adrián és Almási Márk 4. C osztályos tanulók képviselték. Márk „Egysoros krumpli ültető” munkáját mutatta be, amelyet osztálytársával, Bödör Szabolccsal hoztak létre. Adrián „Multifunkciós CNC gép” elnevezésű munkája nyerte el az első helyezést kategóriájában, ezzel a lehetőséget, hogy a megyét és iskolánkat az országos fordulón is képviselhesse.

 

 

Az országos megmérettetésre április végén, Zsolnán került sor. Ezen a háromnapos rendezvényen valamennyi kategória megyei első és második helyezettje vesz részt és a kötelező versenyprogramon felül kísérő rendezvények is színesítik a találkozót. Az első napon a zsolnai repülőtérre látogattak ki a résztvevők, ahol a zsolnai egyetem pilótaképzése is zajlik. A második napon került sor a pályamunkák versenyére, ahol Adriánnak a döntőbe jutott multifunkciós CNC gépét kellett egy prezentáció keretein belül bemutatnia és megvédenie. A marót, lézergravírozót és 3D-s nyomtatót is magába foglaló gép a 16 pályamű közül a 2. helyezést érte el. Ezzel az eredménnyel bizonyította, hogy kitartó munkával és megfelelő felkészülés mellett nem csak megyei, de országos szinten is kiváló eredményeket lehet elérni.

 

Enersol – SK

Az Ipari Szakközépiskola a 2017/2018-as iskolaévben is benevezett az Enersol-SK versenyre, amely az alternatív és megújuló energiaforrások felhasználásával, különböző energiatakarékossági lépésekkel, a kipufogógáz csökkentésével kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik a környezetvédelmi problémák megoldása érdekében. A három kategóriában (szakiskolák, szakközépiskolák és gimnáziumok) versenyző tanulók számára szervezett megmérettetés lehetőséget biztosít arra, hogy a tehetséges fiatalok fejlesszék alkotókészségüket, gyarapítsák szakmai, elméleti és gyakorlati tudásukat.

 

 

A verseny a diákok környezetvédelmi területen való jártasságára épít. A versenyzők különböző feladatokat oldanak meg: alternatív energiaforrások felhasználását érintő szakmai témákban saját megfigyelésen alapuló problémákat vetnek fel, meghatározzák azok paramétereit, kiszámolják a megtakarítás mértékét, saját terméket állítanak elő, közvéleménykutatást végeznek, majd a végén szakmai bizottság előtt mutatják be és védik meg munkáikat.

Kovács Benjámin 3. G osztályos tanuló 3. helyezést ért el „Napenergia felhasználása közterületek megvilágítására“ elnevezésű munkájával. Az országos fordulóra továbbjutva „LED technológiák“ című munkájával a kiemelkedő 2. helyen végzett.

 

Nemzetközi Komplex Elektrotechnikai Versenyen

Az idén is az Ipari Szakközépiskola harmadikosai hozták el a győztesnek járó vándorkupát.
A budapesti Bolyai János Műszaki Szakgimnázium és Kollégium volt a házigazdája az idei versenynek, amelynek évente a részt vevő négy szakközépiskola egyike ad otthont. A komáromi és a budapesti iskolák mellett az adai Műszaki Iskola , valamint a marosvásárhelyi Elektromaros Iskola képviselői mérték össze tudásukat.

 

 

A komáromi Ipari Szakközépiskolát Kovács Krisztián és Nagy László (III. K), valamint Nagy Szilárd és Urban Szilveszter (III. G) elektrotechnika szakos harmadévesei, és kísérő tanáraik, Pásztor Tímea és Szajkó Péter képviselték. A diákok a verseny során elektrotechnikai és elektronikai kérdésekben, építési-mérési projektben, valamint informatikai feladatokban mérték össze elméleti és gyakorlati ismereteiket. Az első hely csapatként a komáromi diákoknak jutott, míg egyéni versenyben a következő eredmények születtek: Kovács Krisztián az 1., Nagy Szilárd a 3., Nagy László a 4. helyen végzett.

„Minden évben a harmadik évfolyam legügyesebbjei kapnak rá lehetőséget, hogy részt vegyenek a versenyen. A diákoknak és nekünk, a tanáraiknak is élmény ez a néhány nap, hiszen a versenyzésen és ismeretszerzésen túl a tapasztalatcsere is fontos része a hasonló profilú iskolák együttműködésének” – mondta Pásztor Tímea, a diákok egyik tanára. Hozzátette, hogy jövőre a komáromi Ipari Szakközépiskola várja majd a partner iskolák képviselőt.

 

Országos első helyezés a Zenit gépészeti versenyen

A Zenit gépészeti verseny országos döntőjében való részvételt a korábbi fordulókban elért eredményeik alapján két 4.C osztályos tanuló érdemelte ki, Ozsvald Péter és Papp Adrián. Az ország legtehetségesebb diákjaival szálltak versenybe, ahol a többfordulós megmérettetés különböző részeiben a szakmai elméleti tudásukat és gyakorlati hozzáértésüket is bizonyítniuk kellett.

 

 

Az A kategóriában versenyzők egy elméleti kérdéseket tartalmazó teszt kitöltésével kezdtek, majd a gyakorlati részben egy szerkesztőprogram segítségével technikai rajzot készítettek, megtervezték a megadott alkatrész technológiai megmunkálásának folyamatát és a bemeneti adatok alapján meghatározták a technológiai eljárás paramétereit. A C kategóriában versenyző diákok vizsgafeladata egy alkatrész elkészítésének szimulációja volt, amelyben a technikai rajz elkészítése után a megmunkálási eljárást dolgozták ki, majd ehhez megírták a megfelelő CNC gép által vezérelt programot is.

A verseny végeredményei a következőképpen alakultak: Adrián saját kategóriájában az 5. helyezést érte el, amellyel értékes pontokat szerzett az Iparinak a szakiskolák versenyében. Péter az A kategóriában Szlovákia legjobbja lett. A győztesnek járó kupán felül az első helyezettnek járó értékes drónt is átvehette.

(Petheő Boglárka)

Hozzászólások

Show Buttons
Hide Buttons