komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Tárlat megnyitóval egybekötött ünnepségen vehették át díjaikat pedagógusaink

 

Június 11-én a Limes Galériában, tárlat megnyitóval egybekötött ünnepélyes eredményhirdetésen vehették át az Aranysávos elismerést azok a pedagógusok, akik díjazottak lettek a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) ősz folyamán első ízben meghirdetett Alkotni is engedj c. országos művészeti versenyén.

Farkas Veronika művészettörténész köszöntő beszéde után Fekete Irén országos SZMPSZ-elnöke vette át a szót, aki megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy ma „Napjainkban a klasszikus pedagógusi léthez a tanítás, nevelés, példamutatás mellett sok más szerep is társul: pótszülő, menedzser, műsorok rendezője, tanácsadó, pályázatíró (…) és ma mindezekhez felsorakozott az „alkotó” pedagógus szerepe is. “
Az ősszel kiírt pályázati felhíváshoz az ország minden magyarlakta vidékéről csatlakoztak a kreatív, alkotókedvű pedagógusok. Összesen 45 intézmény 55 pedagógusa 178 alkotással nevezett be az öt művészeti kategória – zene-zeneszerzés, iparművészet, fotó – számítógépes grafika és montázs, irodalom, képzőművészet – valamelyikébe.

Vörös Mária, az SZMPSZ országos alelnöke felszólalásában elmondta, hogy az elismert szakemberekből álló zsűrit komoly feladat elé állította a tehetséges pedagógusok magas színvonalú alkotásainak besorolása.

 

Az egyes kategóriákban a szakmai zsűri összetétele a következőképpen alakult:

1. Zene-zeneszerzés: Dobri Dániel zeneszerző (Magyarország) és Zsapka Attila zeneszerző, zenész, énekes (Érsekújvár),

2. Iparművészet: Csémy Éva művésztanár (Kamocsa), Ferdics Béla pedagógus (Schola Privata, Gúta) és Novák Ágota művésztanár – textilművész (Komáromi Művészeti Alapiskola),

3. Fotó – számítógépes grafika és montázs: Cséfalvay Á. András (Dunaszerdahely), Tóth Ferenc (Tardoskedd) és Dobos Barbara (Dunaszerdahely) fotós,

4. Irodalom: Aich Péter költő, prózaíró, szerkesztő, tankönyvszerző (Pozsony), Hogya György prózaíró (Királyhelmec) és Laboda Róbert slam poetry költő, pedagógus (Komárom),

5. Képzőművészet: Feke Arnold (Szlovák Nemzeti Múzeum, Pozsony), Török Bianka pedagógus – képzőművész (Schola Privata, Gúta) és Török Zita művésztanár (Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola, Berettyóújfalu).

 

A díjátadó színvonalát emelte, hogy a zene-zeneszerzés kategóriában Aranysávos minősítést kapott alkotások is felcsendültek. Arany Nikolett, Aranysávos pedagógus Ima c. dalának hangjai pedig nemcsupán a kiváló akusztikájú Katonatemplom tág tereit, de jelenlévő lelkét is betöltötte. Szépséggel. Hittel.

A díjátadó napja külön ünnep volt a komáromi tanítók számára. A legtöbb kategória győztesei közt ott voltak a helyi iskolák pedagógusai. Gyermekeink tanárai, akik nem csupán jóra, de szépre is tanítják gyermekeinket, hiszen, ahogy azt Fekete Irén is kiemelte, „A művészet örök, a lélek gyógyítója “.

Képzőművészet kategóriában Jókai Éva, a Jókai Mór Alapiskola pedagógusa, a Pozsonyi séta c. művéért vehette át az Aranysávos oklevelet. A Marianum Egyházi Iskolaközpont tanára, Vas Bodzsár Katarina a Mesebeli erdő c. alkotásáért részesült a zsűri elismerésében.
Iparművészet kategóriában a Marianum Egyházi Iskolaközpont tanárának, Galo Lukács Tímeának sulytástechnikával készült ékszerei lettek díjazva.

Fotó, montázs, számítógépes grafika kategóriában a Selye János Gimnázium tanára, Nagy András Színes termékfotó c. képe mindamellett, hogy aranysávos lett, még kiemelt dicséretben is részesült. Tanári mindennapok – látszat és valóság című fotója pedig a SZMPSZ különdíját nyerte el.

 

Irodalom kategóriában a Marianum Egyházi Iskolaközpont tanárának, Németh Csillának a Penelopeia és a Ballada c. verse hozta meg az Aranysávot, amelyeket Králik Máté egyetemista előadásában ismerhetett meg a nagyközönség.

A pedagógusszövetség gondolt azokra az eredményes pályázókra is, akik a földrajzi távolság miatt kénytelenek voltak távolmaradni. Ők, a postázott díjak, és az SZMPSZ tárgyi ajándéka mellé, kedves gesztusként megkapják majd a tárlatmegnyitó és a díjátadó ünnepség megható és feledhetetlen pillanatairól készült filmfelvételt is. Így, még ha utólag is, de átélhetik az emelkedett pillanatokat és hangulatot.
A szakmailag legmagasabb színvonalat, eredetiséget, kreativitást tükröző pályaműveket az SZMPSZ a későbbiekben egy albumban is megjelenteti.

Az országos SZMPSZ elnöke, Fekete Irén kiemelte, hogy bár az Alkotni is engedj c. pályázatot a meghirdetésekor egyszeri megmérettetésként képzelték el, látva a kiemelkedő tehetségekről árulkodó csodálatos pályaműveket és a pedagógusok rendkívüli érdeklődését, szeretnék, ha ebből egy értékteremtő, szép hagyomány születne.

A felvidéki magyar pedagógusok tehetségét bemutató sokszínű, lebilincselő kiállítást július 4-ig, minden hétköznap 13-17 óra között tekinthetik meg az érdeklődők.

(komaromonline.sk, JN, fotók Drozd M, facebook)

 

Hozzászólások

hozzászólás