komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Stirber Lajos: Gyermekek a gyermekeknek

MEGOSZTÁS:

„Leghálásabb tárgy a karének … bármely iskola énekkara elérheti azt a színvonalat, amelyen alkalmassá válik az iskolán belüli nevelő szerepre. Egy lépéssel tovább: már a nyilvános zeneéletben is számottevő értéket jelenthet.” (Kodály Zoltán)

Az idézetteket Kodály Zoltán 1929-ben írt, Gyermekkarok című dolgozatában olvashatjuk. A gondolatsor, a Komáromi Regionális Népművelési Intézet és a Komáromi Városi Művelődési Központ által – a közelmúltban – közösen megrendezett: Gyermekek a gyermekeknek elnevezésű, a gyermek- és ifjúsági kórusok versenyét végig hallgatva jutottak eszembe.

Aki valaha is vezetett énekkart vagy bármilyen más amatőr társulást, az bizonyára tapasztalta nagy tanítómesterünk, Kodály Zoltán tanításának igazát: „Csak a színvonal vonz.” És bizonyára azt is tapasztalta, hogy e téren is csakis a rendszeres munka hozza meg gyümölcsét. Egy jó színvonal aránylag eléggé gyorsan elérhető. Ami viszont sokkal nehezebb, az elért színvonalat hosszú időn át megtartani, mi több: állandóan tovább fejlődni. Örömmel mondhatom: Komáromunk a kóruskultúra egyik erős bástyája. A Gyermekek a gyermekeknek seregszemlén 3 óvodás énekegyüttes mutatkozott be, az I. kategóriában – alsó tagozatos kórusok – 6 iskola, a II. kategóriában – felső tagozatos énekkarok – 3 iskola, a III. kategóriában – középiskolák – 1 énekkar mérettette meg magát. Az – Eleonora Hunčágová, a pozsonyi Nemzeti Népművelési Intézet szakelőadója, Katarína Čupková karnagy, Szalay Szilvia zenetanár összetételű – bírálóbizottság ekképpen értékelte a versenyző énekkarok szereplését – teljesítményét.

Az óvodás (még nem versenyző) éneklő csoportok – a Béke utcai Malý Námorníček (korrepetitor: Helena Ferčíková) Darina Czölderová, a Hajós utcai Slniečko (korrepetitor: Eva Krepecká) Oľga Egressyová, a Kapitány utcai Hviezdička Eva Madelová vezetésével – elismerő oklevélben részesültek.

Az I. kategória kórusainak minősítése: 

  • ezüst koszorú:

a Határőr Utcai Alapiskola Škovránok énekkara (korrepetitorok: Mgr. Eva Kerepecká és Milan Kajan), karvezető: Mgr Alžbeta Kollárová;

az Eötvös Utcai Alapiskola Kicsinyek Kórusa (hangszeres kíséret: Polák János Mihály – zongora és Polák Gyula – klarinét), karvezető: Mgr. Polák Lýdia;

a Rozmarín Utcai Alapiskola Kicsinyek Kórusa (korrepetitor: Eva Kerepecká) karvezető Mgr. Darina Benková;

a Komenský Utcai Alapiskola Margarétky énekkara (korrepetitor: Adriana Schuchmanová), karvezető: Mgr. Viera Harmatová;

  • arany koszorú:

a Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Mariana Kicsinyek kórusa (korrepetitor: Fekete Éva), karvezető: Mgr. Orsovics Ivette, Phd;

  • arany koszorú a zsűri dicséretével:

a Jókai Mór Alapiskola Kicsinyek Kórusa (korrepetitor: Mgr. Pásztor Éva), karvezető: Mgr. Pfeiferlik Annamária;

A II. kategória énekkarainak minősítése: 

  • ezüst koszorús az Eötvös Alapiskola Gyermekkara, karvezető: Mgr. Siposs Jenő;
  • arany koszorús: A Jókai Mór Alaiskola Gyermekkara (korrepetitor: Mgr. Pásztor Éva), karvezető: Mgr. Juhász Mónika;
  • arany koszorús a zsűri dicséretével: a Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Mariana Gyermekkara, karvezető: Mgr. Orsovics Ivette, Phd;

A III. kategória – középiskolás énekkarok: 

  • arany koszorús a zsűri dicséretével: a Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Mariana Ifjúsági Kórusa, (korrepetitor: Fekete Éva), karvezető: Mgr. Orsovics Ivette, PhD részére – amely egyben járásunkat képviselheti a Mládež spieva (Éneklő Ifjúság) elnevezésű, országos kórusverseny – 2016. május 5-én városunkban megrendezésre kerülő – kerületi fordulóján.

KN_eotvos_kicsik

A magyar tannyelvű iskolák többi kórusa is folytatja a versenyt: 2016. május 26-án, és 27-én Érsekújvárban a XVI. Csengő Énekszón méretteti meg tudását. Mindnyájuknak sikeres szereplést kívánunk!

A Regionális Népművelési Központ „csapatát” élen Mgr. Viera Vlčková igazgatónővel, a zsűrit pedig szakszerű, nevelő jellegű, gondos értékeléséért csak dicsérni lehet! Jómagam, aki 40 éven át dolgoztam gyermekkórussal, csak gratulálni tudok mind a szervezőknek, mind a kórusoknak és karnagyaiknak.

Örömömbe azonban kis üröm is vegyül, mert az a kérdés is felmerült bennem: vajon hol vannak a járás többi iskoláinak énekkarai? Ideje lenne ennek a gondnak utána járni. De van-e erre kompetens intézmény? Hajdan valójában járási verseny volt ez a rendezvény, hiszen (a teljesség igénye nélkül) jelen volt például Bátorkeszi, Ógyalla, Dunamocs, Gúta, Nemesócsa stb. gyermekkara. Éppen ezért az iskolavezetőknek és a kollégáknak mindenképpen meg kellene szívlelni az alábbi kodályi „üzeneteket”:

„A tiszta lelkesedés, naiv ösztön, ami felnőtt művésznél ritka adomány: minden egészséges gyermekben megvan. Néhány évi technikai előkészítés után a gyermek abszolút művészi mértékkel mérhető eredményt érhet el.” (A legjobb helyezéseket elért kórusoknál ez most is tapasztalható volt.) A kórusalapításhoz „nem kell … más, mint néhány énektanár, aki déli harangszókor nem dobja vissza a maltert a vakolóládába. Akinek lelki szükséglete az a kis munkatöbblet, amire hivatala nem kötelezi, de ami éppen a hivatalos munka ízét, lelkét, értelmét adja meg. Szerencsére vannak ilyenek.”

Jókai_ünnepi_músor6

Hadd hozom fel példának a komáromi II. lakótelepi, Béke Utcai Alapiskolát, ahol a Pálinkás Zsuzsa (matematika–fizika szakos pedagógus) által alapított gyermekkar ebben a tanévben ünnepli fennállásának már 55. évfordulóját, a Kaszás Jánosné Morvay Margit által alapított Kicsinyek Kórusa pedig az idén már 45. éve énekel folyamatosan. És az is nagyban a kórusalapítók érdeme, hogy mindkét kórus mindmáig működik, hiszen ők kinevelték a karvezető utánpótlást is. Ezúton is köszönjük nekik!

Hadd idézzem újfent Kodály Zoltánt: „A mag el van vetve, nem kell csak a békesség és szeretet májusi esője, hogy kalászba szökjön.”

(Stirber Lajos)

Show Buttons
Hide Buttons