komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Semmelweis Ignácnak, az anyák megmentőjének állítanak mellszobrot Komáromban

MEGOSZTÁS:

Az orvosnak, aki kötelezte az orvostanhallgatókat és az ápolószemélyzetet a szülészeti osztályokra történő belépés előtti klórmész-oldatos kézmosásra, ezzel drasztikusan csökkentve a csecsemők és az anyák elhalálozását.

A Petőfi utcában, Zdravcentrum egykori komplexuma előtt állítják fel Semmelweis Ignác szobrát, döntött erről a városi képviselőtestület március 24-i ülésén. Teljesítve ezzel a Szlovákiai Magyar Egészségügyi Társaság kérését, hogy városi területen helyezhessenek el mellszobrot az anyák megmentőjének.

Az előző kérésüket, hogy a szobrot egy emlékvédelmi zónájában helyezzék el a városnak (a parkban az M. R. Štefánik téren), nem hagyta jóvá a Nyitrai Kerületi Emlékművédelmi Hivatal. Így az új választás a volt Zdravcentrum előtti térre esett, melynek épületében a közeljövőben új egészségügyi szolgáltatások létesülnek.

A szobrot Semmelweis Ignác 200. születésnapja alkalmából ajándékozza a városnak a Semmelweis Emlékbizottság, amely a mellszobor és talapzatának költségeit is finanszírozza, Komáromnak azonban erre a városi költségvetésből mégis 600 EUR összegű keretet kell biztosítania, amit a talapzat alapjainak megépítésére fordítják.

Semmelweis Ignác Fülöp német származású magyar orvos. 1818-ban született Budapesten. A bécsi egyetemen 1844-ben szerzett orvosi diplomát. A pesti Szent Rókus Kórház szülészeti osztályának főorvosaként kimutatta az aszeptikus (fertőzést megelőző) eljárások előnyeit a szülészetben és a sebészetben.

kép/cultura.hu

A kórháznak, amelyben dolgozott, két szülészete volt. A halandóság és a gyermekágyi láz sokkal magasabb volt I. számú klinika szülészeti osztályán, mint a II. számú klinikán. Rájött, hogy a gyermekágyi lázat az orvosok és orvostanhallgatók okozták azzal, hogy boncolás után átjártak az I. számú klinika szülészeti osztályára, és ott fertőtlenítetlen kézzel vizsgálták a várandósokat. A II. számú klinikán a bábák nem végeztek boncolást, így a vérmérgezés harmadannyi esetben fordult elő a szegényebbeket kiszolgáló II. számú klinikán.

Mikor a terhes nők vizsgálata előtt fertőtlenítőként bevezette a klórmész-oldatos kézmosást, a halálozás áprilistól az év végéig 18,27 %-ról 0,19 %-ra csökkent. Az antiszeptikum (fertőtlenítő) használata fokozatosan kórházi szabvánnyá vált, így Semmelweis Ignác a kézmosás orvosi gyakorlatba való bevezetésével számtalan életet mentett meg.

(komaromonline.sk, forrás: sme.sk))

Show Buttons
Hide Buttons