Petrécs Anna kitüntetést kapott
Közéletünk jeles személyiségeit tüntették ki a pozsonyi magyar nagykövetségen. Államalapító Szent István ünnepe alkalmából magas állami kitüntetéseket adtak át Pozsonyban felvidéki magyar társadalmi- és közéletben tevékenykedőknek. Áder János, magyar köztársasági elnök megbízásából Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete Petrécs Annának, a Komáromi Jókai Színház nyugdíjazott művészének, örökös tagjának a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta.
Színművész, levéltáros, népművelő és egyetemi tanár is részesült augusztus 21-én a magas állami kitüntetésben Pozsonyban. Az elismeréseket a magyar nagykövetségen adták át a szlovákiai magyar társadalmi és tudományos életben tevékenykedőknek.
A rendezvényen Magyarország pozsonyi nagykövete azt mondta: az államalapítás ünnepén arra is emlékeznek a magyarok, amire büszkék lehetnek nemzetként. Czimbalmosné Molnár Éva szerint ilyen a történelmünk, elődeink és közösségünk tagjai. „Nemcsak azokat a személyeket keressük, akiket a közösségünk, a közvélemény jól ismer, hanem ténylegesen keressük azokat az embereket, akik kis közösségben nagyon sokat tesznek. Van miből meríteni” – fogalmazott Czimbalmosné Molnár Éva.
Petrécs Anna színművész a magyar színházművészet magas szintű képviseletében és a magyar irodalom Kárpát-medencén túli népszerűsítésében egyaránt meghatározó jelentőségű művészi pályája elismeréseként kapta a díjat.
Petrécs Anna egész életét az egyetemes magyar kultúra – ezen belül a magyar színházművészet művelésének és népszerűsítésének – szentelte. Csaknem ötven éve játszik a világot jelentő deszkákon. Korát meghazudtoló módon ma is nagy sikerrel szerepel a magyar színpadokon.
Az elmúlt évtizedekben száznál több szerepet alakított. 1990-ben, a kisvárdai II. Magyar Nemzetiségi Színházak Fesztiválján megkapta „A legjobb női alakítás díját“ R. Nash Az esőcsináló című darabjában alakított Lisie szerepéért, illetve megkapta a Szlovák Köztársaság Kormányának Ezüstplakettjét.
A színházban és színházon kívül egyaránt több darab segédrendezőjeként dolgozott, ötleteivel, kreativitásával gazdagította, segítette a produkciók magas művészi színvonalú színpadra vitelét, bemutatását. Férjével, Boráros Imre Kossuth-díjas színművésszel és más művésztársaival számos zenés-irodalmi előadóestben lépett fel a Kárpát-medence magyarlakta vidékein, Nyugat-Európa több országában, Svédországban, valamint az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában. Több – Boráros Imre által színpadra állított – kamara-előadásban, monodrámában szerepelt: Mindszenty édesanyja (Állok Istenért, Egyházért, Hazáért), Gróf Seilern Crescence (Magyar Evangélium). A 2013-ban megalakult Boráros Imre Színház szinte valamennyi előadásának segítője, segédrendezője (Hantjával sem takar, Meddig ember az ember?) és szereplője: Nő (Hit és hűség).
Petrécs Anna évtizedeken keresztül a pozsonyi rádió magyar adása hangjátékainak és egyéb irodalmi műsorainak gyakori szereplője volt. Az elmúlt évtizedekben száznál több szerepet alakított.
Főbb színházi szerepei: Julika (Molnár Ferenc: Liliom); Checca (Carlo Goldoni: A chioggiai csetepaté); Madame Crisbay (Mikszáth Kálmán-Jana Melichárková: Szent Péter esernyője); Iszméné (Bertolt Brecht: Szophoklész Antigonéja); Színésznő (Molnár Ferenc: A testőr); Nyilas Misi (Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig); Marta (Edward Albee: Nem félünk a farkastól); Elektra (Gyurkó László: Szerelmem Elektra); Mina (Móricz Zsigmond: Nem élhetek muzsikaszó nélkül); Mathilde (Giulio Scarnacci-Renzo Tarabusi: Kaviár és lencse); Karnyóné (Csokonai Vitéz Mihály: Karnyóné); Petyponné (Georges Feydeau-Róna Frigyes-Németh Amadé: Osztrigás Mici); Anya (Barta Lajos: Szerelem); Bettina (Angelo Beolco Ruzante: Csapodár madárka); Lisie (N. Richard Nash: Esőcsináló); Katalin (Hunyadi Sándor: Három sárkány); Kossuthné (Illyés Gyula: Fáklyaláng); Mujkoné (Huszka Jenő-Martos Ferenc: Gül baba); Nagymama (Szirmai Albert-Bakonyi Károly: Mágnás Miska); Marléne (Francis Veber: Balfácánt vacsorára); Schön Tóni (Halász Imre-Békeffi István-Eisemann Mihály: Egy csók és más semmi). Filmszerepei: Anya (Svetlo), Helena (Gaulíderi).
„Az olimpiai bajnokok gyorsan megkapják a díjakat, míg a mi, a színészek, művészek munkájánál, de pláne a tanároknál mindez kevésbé látványos, még többet kell letenni az asztalra, hogy észrevegyék. Én azt hiszem, hogy tisztességgel dolgoztam egész életemben. Mindig mindenkor a közösség nagyon fontos volt” – mondta a hirek. sk- portálnak nyilatkozva a színművész.
A kitüntetéshez szeretettel gratulálunk!
(forrás: Komáromi Jókai Színház)