Komárom legjobb sportolói – 2016
Idén először nagyszabású jótékonysági gálaest keretében tüntették ki a 2016-os év legjobb komáromi sportolóit. A rendezvénynek a városi sportcsarnok adott helyet, így a széles nyilvánosság is jelen lehetett az eseményen. A díjakat ezúttal a város sikeres, neves sportolói – köztük többszörös világ- és olimpiai bajnokok – és természetesen Stubendek László polgármester adták át.
Korábban zárt körben, csupán az edzők és szülők jelenlétében zajlott a díjátadó. A változtatást a képviselő-testület sportbizottsága javasolta, azzal a céllal, hogy minél többen részesei lehessenek a sportolók kitüntetésének, együtt örülhessenek velük és szélesebb körben ismertekké váljanak. Az pedig, hogy neves sportolóktól, illetve edzőtől vehetik át a díjakat, főleg az ifik számára mindenképpen ösztönzőleg hathat.
Ódor Éva – többszörös szlovák válogatott asztaliteniszező. Junior Európa-bajnoki érmes, Bakuban az Európai Játékok negyedik helyezettje, a pekingi és riói olimpia résztvevője.
Soós Tibor – válogatott mester kajakedző, hatszoros olimpiai résztvevő – Moszkva, London, Atlanta, Sydney, Athén és Peking.
Gergely István – világbajnok, világliga győztes, a Honvéd színeiben Bajnokok Ligája győztes, kétszeres olimpiai bajnok magyar válogatott vízilabdázó – Athén, Peking. . Komárom Város Díszpolgára
Vlček Erik – az önálló Szlovákia legsikeresebb kajakozója, tízszeres világbajnok, háromszoros olimpiai érmes, ötszörös olimpiai résztvevő – Sydney, Athén, Peking, London, Rio – 2 olimpiai ezüst és egy olimpiai bronz birtokosa.
Tarr György – ötszörös világbajnok kajakozó, négyszeres olimpiai résztvevő – Sydney, Peking, London, Rio – két olimpiai ezüstérem birtokosa.
Szabó Attila – az első csehszlovák K1-es világbajnok, háromszoros olimpiai résztvevő – Söul K1 6. és 7. hely, Barcelona K4 4. hely.
Priskin Tamás – magyar válogatott labdarúgó, a 2016-os Európa Bajnokság résztvevője.
Az olimpiai sportok ifjúsági kategóriájában öten vehették át az Év legjobb sportolója díjat Soós Tibortól és Szabó Attilától:
Koczkás Dávid – komáromi Kajak & Kanoe Klub
2016-ban 8 szlovák bajnoki címet szerzett és 1 második helyezést ért el. Kadét kategóriában a Szlovák Kupa győztese. A plovdivi Junior Európa Bajnokságon 11. hely C4 500 m-en. Az Olimpiai Reménységek Versenyén a 16 éves fiúk kategóriájában Szegeden 1 arany, 3 ezüst és 1 bronzérmet nyert. Tagja a junior szlovák válogatott keretnek. Dávid a komáromi Selye János Gimnázium másodikos diákja, aki kiemelkedő sportolói teljesítménye mellett jó tanulmányi eredményekkel is büszkélkedhet. Edzői: Koczkás Oliver és Vojtech Halmo
Petrušová Mariana – komáromi Kajak & Kanoe Klub
2016-ban 8 szlovák bajnoki címet szerzett és 2 második helyezést ért el. Junior kategóriában a Szlovák Kupa második helyezettje. A plovdivi Junior Európa-bajnokságon 6. helyezett K1 1000 m-en és 7. helyezett K1 500 m-en. A minszki Junior Európa-bajnokságon 13. helyezett K1 500 m-en. A szegedi Olimpiai Reménységek Versenyén a 17 éves lányok kategóriájában bronzérmet és egy negyedik helyet ért el. Több éve tagja a junior szlovák válogatott keretnek. Edzők: Polhammer László, további edzői voltak František Dosúdil, Pavol Náhlik a Katarína Ujváriová. Mariana a komáromi L. J. Šulek Gimnázium másodikos diákja, aki kiemelkedő sportolói teljesítmény mellett jó tanulmányi eredményekkel is büszkélkedhet.
Bielik Kevin – komáromi Delta Úszóklub
Kevin immár az ötödik éve korosztályának legsikeresebb szlovákiai úszója. 2016 szeptemberétől a szlovák úszóválogatott tagja. Az országos bajnokságban a nála idősebbek kategóriájában 14 aranyérmet és bajnoki címet szerzett. Felállította és tartja a 100 és 200 m-es mellúszás országos csúcsát. Hat nemzetközi versenyen 21 arany, 13 ezüst és 8 bronzérmet szerzett. Kevinnél az átlagon felüli fizikai és lelki alapok kivételes akaraterővel és önuralommal társulnak. Kimagasló sportsikerei mellett kiváló tanulmányi eredményeket ér el a Munka Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskolában. Edzője: Michal Knihár.
Nagy Nikolasz – komáromi SPARTACUS Birkózóklub
2016-ben a fiatalabb diákok kategóriájában kötöttfogásban aranyérmet, szabadfogásban ezüstérmet nyert. Az idősebb diákok kategóriájában két aranyérmet szerzett, egyet kötöttfogásban, a másikat szabadfogásban. Jelentős sikerei: 1. hely a pécsi XII. Kárpát-medencei Összmagyar Nemzeti Diákbajnokságon kötöttfogásban a 37 kg-osok kategóriájában. Számos nívós versenyen vett részt, ahol győzelmeket aratott, illetve előkelő helyeken végzett. A magyar tannyelvű Béke Utcai Alapiskola diákja. Rendkívül aktív, szorgalmas, barátságos, ugyanakkor lobbanékony karakter, aki közvetlenségével nagyon népszerű kortársai körében. Edzője: CSÓKA Krisztián.
Sedláková Monika – Komáromi Vízipóló Klub
Monika Sedláková, hála a kitartásának és tehetségének, több korcsoportban is versenyez. Az U14, U16, U17 és U20 kategóriában szlovák bajnoki cím birtokosa. Szlovák Kupa bronzérmes. Rész vett az U15 nemzetközi tornán az ausztráliai Perth-ben és a 2016-os Deutschland Cup U15 tornán, ahol aranyérmes lett. A prágai, nemzetközi Olimpiai Reménységek vízilabda tornáján 3. helyezett. Tagja a szlovák válogatott U14 és U17 keretének. A rendkívül igényes sportolói felkészülés mellett kiváló tanuló. Jelenleg az U17 Európa Bajnokságra készül, amely 2017 augusztusában lesz a szerbiai Újvidéken.
A 2016 év tehetsége díj:
Miriama Szászová – Delta Úszóklub
Szász Miriam a legifjabb úszónk, aki zsenge kora ellenére kiválóan képviseli klubját és egyben Komáromot. 2016-ban 19 úszóeseményen vett részt Szlovákiában, Magyarországon, Ausztriában és Németországban, amelyeken összesen 69 arany-, 11 ezüst-, és 2 bronzérmet szerzett. Össz-értékelésben nyert Augsburgban, Besztercebányán, St. Johanne-ban és Tirolban, valamint egy rangos ifjúsági rendezvényen Bécsben. Legértékesebb eredményei közé tartozik a 8 szlovák bajnoki aranyérme a legfiatalabb úszók kategóriájában csakúgy, mint 24 elsősége a Szlovák Kupa öt fordulójában.
Az olimpiai csapatsportágak ifjúsági kategóriájában két csapat vehette át a díjat, amelyet Ódor Éva és Gergely István adtak át:
U 13 csapat (fiatal diákok) – Komáromi Vízipóló Klub
A fiatal diákok csapata 2016-tól Gergely Mihály és Balázs Alexander irányítása alatt készül. Mindkét edző szisztematikusan azon dolgozik, hogy tapasztalataikat átadják játékosaiknak. A rendszeres edzések hatékonysága az eredményeiken is visszatükröződik. Érezhető a fejlődés mind a fizikai erőnlét, mind a taktika terén. A fiatalok szlovákiai téli bajnokságán az előkelő 4. helyet szerezték meg. A csapat tagjai:
Adamik Tamás, Bencsik Botond, Bencsik Zsombor, Beró Marcell, Gergely István Márton, Halász Péter, Halász Viktor, Majer Dániel, Mateidesz Alexander Tibor, Mészáros Marcell, Mihalics Attila, Nagy Ádám, Nagy Csongor, Rádi Dávid, Sánta Gergő, Svec András Áron, Szabó Bence, Szücs Máté, Varga Máté Gellért
Spartacus Birkózó Klub Komárom – Idősebb diákok csapata
A szlovák bajnokságban, kötöttfogásban a Spartacus idősebb diákjai a 20 csapat közül az 1. helyen végeztek. Másik sikerük a szabadfogásban elért 5. hely. A csapat tagjai:
Ďumbier Ármin, Nagy Nikolasz, Lakatos Imrich, Velsicz Richárd, Dolník Kristián, Nagy Tamás, Prezmeczký Július a Nagy Kevin
Az egyéni olimpiai sportok felnőtt kategóriájában egy díjat osztottak ki, amelyet Vlček Erik és Tarr György adtak át:
Adam Botek – Kajak & Kanoe Klub Komárom
Adam Botek a komáromi Kajak & Kanoe klub tehetséges, 19 éves kajakosa. Tízéves kora óta hódol a síkvízi kajaknak, amióta nagypapája lehozta a csónakházba. Adam számára a kajak ettől kezdve az élete részévé lett. Ifjúsági kategóriákban Pavol Náhlik, Vojtech Halma és František Dosúdil vezetésével készül. Szlovákia legsikeresebb fiatal versenyzői közé tartozik, kiváló eredményeket ér el hazai és nemzetközi terepen egyaránt. 2016-ban immár felnőtt kategóriában is rendkívül jól teljesített. Háromszoros szlovák bajnok felnőtt kategóriában: K1 5000 m, K2 5000 m ( Demin Viktorral), K1 1000 m. A szlovák bajnokságban rövid szakaszon kétszer ért el 2. helyet, négyszer 3. helyet. Adam Botek 2016-tól tagja a 23 éven aluliak szlovák válogatottjának. Az U23-as junior Európa-bajnokságon Plovdivben Szokol Dániellel a 12. helyet érte el K2-ben 200 m-en.
Az olimpiai csapatsportok kategóriájában szintén egy díjat ítéltek oda, amit Priškin Tamás adott át:
MBK Rieker COM-therm Komárno – kosárlabda csapat
Kosárlabdázóink ismét bajnoki ezüstérmet szereztek, s ezzel a klub történetének eddigi legdicsőbb korszakát hosszabbították meg, a legsikeresebb komáromi csapatsportággá téve a kosárlabdát. A csapat tavaly a szlovák kupa negyeddöntőse volt, és FIBA Europe Cup-résztvevő finn, fehérorosz és bolgár ellenfelekkel.
A nem olimpiai sportok felnőtt és ifjúsági kategóriájában két sportolót tüntettek ki, a díjakat Ódor Éva és Gergely István adták át:
Ing. Maroš Kudlík
14 éves korában szinoviális szarkómát diagnosztizáltak nála, amelynek következtében az alsó végtagját amputálni kellett. Hendikepje ellenére 2007-től hódol a csocsónak, melyet először hobbiként, később versenyszerűen űzött, számos díjat elnyerve. Rendszeres résztvevője a szlovák és a nemzetközi tornáknak. A Nyitrai kerület háromszoros bajnoka (2013/2014, 2014/2015, 2015/2016-os szezon). 2016 elején Crossfitezni, TRX-ezni és jógázni is elkezdett a komáromi Black CrossGym-ben. Ma már számos verseny, köztük a rendkívül igényes Spartan Race résztvevője Szlovákiában és külföldön. 2016-ban teljesítette a Spartan Race Sprint Nyitra versenyt 02:11:26 idővel, a 2520. helyen ért célba, 20 versenyzőt megelőzve. Spartan Race Sprint Vechec 03:38:46 idővel, 555. hely 560 indulóból. Black Battle 2016 csapat-crossfit verseny résztvevője a komáromi Black CrossGym-ben. Eddigi valamennyi versenyén egyedüli fogyatékkal induló versenyző volt, aki a távot teljesítette. Rendszeresen részt vesz TRX és Crossfit edzéseken, minden nap küzd, s folyamatosan fejlődik. Pozitív energiával motiválja a környezetét mind a Black Cross Gymben, mind a versenyeken. Tisztességgel küzd Komárom zászlaja alatt.
Jakubek Ádám
A 15 éves, komáromi Jakubek Ádám, Svanczár Róbert tanítványa, a prágai világkupán (Wpc World Cup Prague 2016) aranyérmet szerzett felhúzásban 90 kg-os kategóriában, 170-os kg teljesítménnyel. Ezzel az eredménnyel tinédzser kategóriában abszolút világkupa-győztes. Jakubek Ádám a tinédzserek kategóriájában, erőemelésből (guggolás – fekvenyomás – felhúzás) Európa-rekordot döntött mind a három fogásban, és aranyéremmel tért haza. Fantasztikus eredményeket ért el: aranyérem – fekvenyomás, 110 kg, aranyérem – felhúzás, 205 kg. További tervei között egy USA-beli verseny is szerepel, amely idén esedékes.
A veterán sportolók kategóriában a díjat Szabó Attila adta át:
Bangha Dezső
Bangha Dezső nem egy átlagos nyugdíjas. Élettapasztalatát és mérhetetlen energiáját a medencében kamatoztatja. Két szlovák rekord is fűződik a nevéhez. Korosztályának többszörös győztese, számtalan verseny résztvevője. Jelenleg a 2017. augusztusi balatonfüredi nyíltvízi úszásra készül.
Az Év legjobb edzője:
Likér Péter
Likér Péter a kimagasló edzőszemélyiségek közé tartozik. 1984-ben született Komáromban, s a legjelentősebb juniorversenyzők közé tartozott a síkvízi kajakban. Aktív sportolói tevékenységét befejezve Soós Tibor munkatársa és asszisztense lett. 2011-ben átvette a kajaknégyes edzését a csapat korábbi sikeredzőjétől, Soós Tibortól. Likér Péter edzői karrierjének legsikeresebb éve 2015 volt, amikor nagy lendülettel bocsátotta útjára az új K4-es csapatot Tarr György, Erik Vlček, Denis Myšák a Tibor Linka összeállításban. A csapat 2015-ben világbajnokságot, 2016-ban Európa-bajnokságot nyert. Ezt a teljesítményt a 2016-os riói olimpiai szereplés koronázta, ahol a négyes ezüstérmet szerzett. Likér Pétert a szövetség ankétján a 2016-os év edzőjévé választották.
Az év személyisége díjat Polhammer László és Jobbágy Lajos kapták. A díjat Vlček Erik és Tarr György adták át:
Polhammer László
Polhammer László, vagy, ahogy mindenki ismeri, Laci bácsi – 1947-ben született. Egész élete szorosan kapcsolódik a komáromi síkvízi kajakhoz; először versenyzőként, később edzőként ért el jelentős sikereket. Edzői pályafutása során kajakosok egész nemzedékei nevelkedtek kezei között. Irányítása alatt ért el junior világbajnoki címet Juraj Bača, Bogdány Zsolt, Martin Hluško, Riszdorfer Mihály, Riszdorfer Richárd, Vlček Erik és Demin Viktor. Részt vett felnőtt olimpikonok és világbajnokok felkészítésében. 2006-ban a Szlovák Olimpiai Szövetség Janka Zachar-díjjal tüntette ki. Polhammer László mind a mai napig hódol az edzői hivatásnak, s részt vállal a versenyek, köztük a Komáromi Nagydíj lebonyolításában is.
Jobbágy Lajos
50 éve kezdte sportpályafutását. Ismert röplabdaedző. Először 1966-ban kezdett el foglalkozni az iparista röplabdásokkal. Számos eredményeket ért el a komáromi csapatokkal. 1992-ben megalapította a komáromi Spartak röplabdaklubot. Nagy hangsúlyt fektetett az utánpótlás nevelésére és fokozatosan megteremtette az ifjúsági és diákcsapatok versenyeztetésének feltételeit. A diákcsapattal többször is bekerült az országos bajnokság legjobb 8 csapatos döntőjébe, 2007-ben bajnokok lettek, 2008-ban másodikok, 2009-ben a kadétokkal negyedikek és azóta is sikerként könyvelheti el, amikor egy-egy csapat kijut az országos bajnokságra. Az ötven év alatt több kiemelkedő képességű játékost indított el pályáján, akik a későbbiek folyamán élcsapatokban, esetleg a válogatottban is megállták a helyüket, mint pl. Németh Ödön, Jány Milan, Krivošík Péter, Hengerics Péter, Varga Tamás, vagy a még aktívak közül Končal Dano, Tokár Tibor, Vavřinec András, Ferencz Dávid, Németh Zsolt és reméljük ez a lista nemsokára új nevekkel bővül. A férficsapat extraligába való feljutása óta az ifjúság mellett, menedzseri teendőkkel is bekapcsolódik a klub munkájába.
A díjazottaknak gratulálunk!
(komaromonline.sk)