komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Költségvetés 2017 – nagyon kevés pénz jut városfejlesztésre

Elfogadta a jövő évi költségvetést a testület, jövőre nagyon kevés pénz jut városfejlesztésre.

Érdekes közjátékkal indult a csütörtöki testületi ülés, amire eddig még nem volt példa: Stubendek László polgármester egy időre kikapcsoltatta az internetes KrálikTV közvetítését, így a nagyközönség nem hallhatta, ami a KOMVaK városi víz- és csatornaművekkel kapcsolatban a polgármester szájából elhangzott. Igaz, a testületi ülés hivatalos megnyitása előtt tette ezt, viszont nem zárt ajtók mögött, mert a teremben bárki helyet foglalhatott a polgárok közül és már voltak is. Érthetetlen tehát ez a titkolózás, illetve a nagy nyilvánosság kirekesztése. Érdemes arra is rámutatni, hogy történt mindez 13.15-kor, amikor már negyed órája folyni kellett volna az ülésnek. Ami pedig a polgármester felszólalását illeti, – információnk szerint – a lényege az volt, hogy soron kívüli ülést akar összehívni a jövő hétre a KOMVaK-kal kapcsolatban, amelynek a cégvezetés körül kialakult helyzet lesz a témája. Mint arról portálunk is beszámolt (ITT), december 5-én beadta lemondását Balogh Zsolt, az igazgatótanács elnöke, majd múlt hét végén Ladislav Domonkos elnökségi tag is. Balogh Zsolt helyére múlt csütörtökön Patrik Rumant választották meg a képviselők, viszont a polgármester távollétében elmaradt a múlt péntekre összehívott közgyűlés (ahogyan az e heti közgyűlésre sem ment el a polgármester), így egyelőre be sem lehetett iktatni az új elnököt. Felmerül a kérdés, köze lehet-e mindennek ahhoz, hogy az egyik regionális lapban megjelent az MKP komáromi szervezetének Stubendek Lászlóhoz intézett felhívása, amelyben a KOMVaK-kal kapcsolatos testületi határozatok megvétózására és a KOMVaK vezető tisztségviselőinek leváltására kérik a polgármestert.  Kíváncsian várjuk a fejleményeket az ügyben.

A tegnapi testületi ülés legfontosabb programpontja mindenképpen a város jövő évi költségvetésének elfogadása volt. A hivatal ugyan kiegyenlített költségvetést tárt a képviselők elé, de a tucatnyi módosító javaslatot követően – amelyek közül volt, amelyik megkapta a támogatást, volt, amelyik nem – végül 10 ezer euró plusz keletkezett: a bevételi oldalon 20,886 millió euró, míg a kiadásin 20,876 millió euró szerepel.

Ahogyan az várható volt, a képviselők órákon át vitáztak a tervezetről – annak ellenére, hogy korábban már voltak egyeztetések az egyes klubok és frakciók közt. Igaz, nem mindenki kapott rá meghívást; amint Less Károly képviselő megjegyezte, úgy tűnik, a testületben vannak egyenlők és egyenlőbbek.

Eredményes volt viszont a hivatali dolgozók, illetve a szakszervezet tiltakozása, ugyanis Szabó Béla képviselő, a pénzügyi bizottság elnökének javaslatára 115 ezer euróval megemelkedett a hivatal költségvetése, amit bérfejlesztésre kell fordítani. Érdekes adalék, hogy ebből a pénzből a városi rendőrség munkatársai nem részesülhetnek, mert az ő költségvetésük külön tételként szerepel, miközben a szakszervezet elnöke, Ujj Ernő éppen a városi rendőrség munkatársa. Varga Tamás képviselő azt szerette volna elérni, hogy a 115 ezer euróból arányosan részesüljön a városi rendőrség is, amelynek tagjai szintén a város alkalmazottjai, de Keszegh Béla alpolgármester szerint – ahogyan Varga szeretné – ez nem lehetséges, és a pénzügyi fegyelem megsértését jelentené az összeg egy részének átcsoportosítása más célra. Vita folyt arról is, hogy melyik betervezett tételek rovására legyen előteremtve a hivatali alkalmazottak béremelése, végül Szabó Béla javaslatát fogadta el a többség. Eszerint a pénzt a hivatal működésére és a közvilágítás karbantartására szánt költségeinek lefaragásából, valamint új szolgálati autók vásárlásának elhalasztásából teremtik elő.

Az eredeti tervezethez képest komoly átcsoportosítást kellett végrehajtani amiatt is, hogy a testület múlt héten elfogadta a KOMVaK víz- és csatornaművek konszolidációs tervét. Ez egyrészt a jövő évi bérleti díj elengedését (485 ezer euró), másrészt a hibaelhárítás költségeinek átvállalását (250 ezer euró) jelenti. Emiatt 380 ezerről 4000 euróra csökkent a folyó kiadásokból finanszírozott beruházásokra szánt összeg, 150 ezer eurót a tervezett rezervaalaptól vontak el, 80 ezerről 55 ezerre csökkent a városi ingatlanok javítására szánt pénz (ez egyébként az előző években is 55 ezer volt), 2,9 millió helyett 2,8 millió jut az kommunális tételre,  ami elsősorban a városüzemeltetési osztályt érinti (azaz 100 ezer euróval kevesebb jut a zöldfelöletek karbantartására, szúnyogirtásra, útkarbantartásra stb.) és még van néhány apró tétel a lefaragások közt.

Szénássy Tímea képviselő az iskolaügyi és kulturális bizottság elnökeként tett módosító javaslatokat, mégpedig 159 ezer euró pluszösszeg szétosztására. A forrást az ingatlanadóból tervezett bevétel megnövelésében jelölte meg, ám többen figyelmeztettek arra – köztük Miroslav Kóňa, a városi hivatal pénzügyi osztályvezetője és Andruskó Imre képviselő –, hogy ez a bevételtöbblet nagyon bizonytalan. A 159 ezer euró túlnyomó részét, 100 ezer eurót az oktatási intézmények belső javítására szánják, de jut belőle a Matica slovenskának, a Komáromi Kamarazenekarnak, a művészeti alapiskolának, valamint műemlékek felújítására is; nem szavazták viszont meg a képviselők a 10 ezer eurót a Jókai Színháznak.

Jövőre sokkal kevesebb pénz, csupán 195 ezer euró jut városfejlesztésre (a közel 21 milliós költségvetés kevesebb, mint 1 százaléka !!!), mint az idei évben, ami 2016-ban több mint 890 ezer euró volt. Ezt a kiadást vagyoneladásból fedeznék. Az utakat hitelből készülnek felújítani, a jövő évben esedékes törlesztőrészletekre 112 ezer eurót hagytak jóvá a képviselők. Pedig részesedési adókból több mint 10 millió eurót kap jövőre Komárom (2014-ben 7,5 millió, 2015-ben 8,4 millió, 2016-ban 9,5 millió volt ez a bevételi tétel), ám úgy tűnik, mindezt feléli a város. Konkrét beruházásokról nem döntött a testület, erre valószínűleg a januári-februári ülésen kerül sor.

(komaromonline.sk)

 

Hozzászólások

hozzászólás