komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Béremelést szeretnének a városi hivatal dolgozói

A novemberi testületi ülésen elfogadott új tárgyalási rend alapján – Varga Tamás képviselő módosítási javaslatának köszönhetően – a lakosok minden ülésen egy meghatározott időben, 16 órakor kapnak szót, hogy elmondhassák panaszaikat, észrevételeiket.

A csütörtöki testületi ülésen, amikor először élhettek ezzel a lehetőséggel, máris zsúfolásig megtöltötték a tanácstermet a polgárok.  Igaz, írásban csak hárman jelezték, hogy fel szeretnének szólalni, de ketten közülük egy nagyobb közösséget képviseltek: a városi hivatal dolgozóit, valamint az egyes, valamint kettes lakótelepen élőket – és az érintettek közül sokat megjelentek az ülésteremben. A harmadik felszólaló Bósza János volt.

lakosok-az-ulesen

Ujj Ernő, a városi hivatal szakszervezeti vezetője a hivatali dolgozók nevében a béremelés problémáját vetette fel. Szavai szerint a komáromi városi hivatal alkalmazottai más, hasonló nagyságrendű városok hivatalnokaival, sőt, más komáromi városi cégek alkalmazottaival összehasonlítva is alulfizetettek. Emlékeztetett arra, hogy 2008-ban, a válság kirobbanásakor valamennyi alkalmazott személyi pótlékát felére csökkentették, azzal az indokkal, hogy így nem kell senkit elbocsátani. Míg más városokban később a pótlékot visszaadták, ez Komáromban nem történt meg. Tavaly a szakszervezet a kollektív szerződés újratárgyalásakor beleegyezett abba, hogy 9 nyugdíjas alkalmazottat elbocsátsanak – akik helyébe csak 3 új alkalmazott érkezett –, azzal a feltétellel, hogy a megtakarítást a megmarad dolgozók bérének növelésére fordítják. 2016-ban viszont a pénzügyi bizottság javaslatára a képviselők 140 ezer euróval megkurtították a hivatal költségvetését, így valószínűsíthető, hogy ezúttal is elmaradnak az év végi jutalmak. A 2017-es évi költségvetés-tervezet pedig ismét csak a törvényileg garantált (4+2 százalék ) béremelés pénzügyi fedezetét tartalmazza. A szakszervezet ugyanakkor 20 százalékos béremelést szeretne elérni. Ujj Ernő azt is megjegyezte, hogy 2015-ben a városi hivatal dolgozóinak átlagbére 567 euró volt, míg a városi fenntartású ComMédia munkatársai 587, a Comorra Servis alkalmazottai 630, a KOMVaK dolgozói pedig 1023 eurót kerestek.

Stubendek László polgármester jogosnak nevezte a dolgozók követelését, és hosszabb távon szerinte is el kell érni a 20 százalékos béremelést. Mint mondta, az eredeti költségvetési javaslathoz módosítást nyújt be, eszerint a törvényileg előírt 4+2 százalékkal szemben (4 százalék január elsejétől és 2 százalék szeptember 1-től) januártól további 5 százalékkal, július elsejétől pedig újabb 5 százalékkal kapnának magasabb bért a hivatali alkalmazottak. Azt egyelőre nem tudni, mit szól ehhez a szakszervezet, mennyire elfogadható a dolgozók számára ez a javaslat. Mint ahogyan azt sem lehet tudni, hogy a képviselők miként döntenek majd jövő héten a jövő évi költségvetés elfogadásakor. Bár a büdzsét ma kellett volna megtárgyalnia a testületnek, a képviselők nem jutottak el addig a napirendi pontig.

Az egyes és kettes lakótelepen élő polgárok ismét a szomszédságukban élő összeférhetetlen lakosokra panaszkodtak. Négy kérdést intéztek a városvezetéshez, amelyre írásban is szeretnének választ kapni. Egy: kiszabott-e büntetéseket a városvezetés a problémás háztömbök tulajdonosaira a 3/2012-es általános érvényű rendelet alapján? Kettő: miért lakótömbökként szerepelnek ezek az ingatlanok, amikor munkásszállókról van szó? Három: hogyan áll a roma polgárőrség-projekt és mit remél tőle a városvezetés? Négy: igaz-e, hogy két lakótömbön túl akarnak adni azok magyarországi tulajdonosai, akik állítólag már a kataszter felé is jelezték a tulajdonváltást?

A feltett kérdésekre a polgármester, Fekete Tamás hivatalvezető és Bohumír Kóňa, a pénzügyi osztály vezetője igyekezett választ adni. Elhangzott: a város minden törvényi eszközt kihasználva megkezdte a bírságok kiszabását a lakótömbök tulajdonosaira. Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos javaslatára két városi rendőr az elmúlt napokban Füleken tanulmányozta a roma polgárőrség működését – amivel ott jók a tapasztalatok –, és a jelenlegi testületi ülésen tárgyalják majd a képviselők a komáromi roma polgárőrség működési szabályzatát. A két, magyarországi tulajdonosok által birtokolt lakótömbök tulajdonlapján plomba van – mivel a tulajdonosoknak tartozásuk van többek között az adóhivatal és a város felé –, ezért ezek az ingatlanok mindaddig nem cserélhetnek gazdát, amíg a jelenlegi tulajdonosok nem rendezik adósságaikat. A polgárokat nem elégítették ki a kérdéseikre adott válaszok, az ígéreteken túl végre tetteket szeretnének látni a városvezetés részéről. „Mindig csak azt halljuk, hogy elindult a folyamat az ügy rendezése felé, mi arra vagyunk kíváncsiak, mikor ér végre célba” – mondták.

(komaromonline.sk)

 

Hozzászólások

hozzászólás