komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

VOX HUMANA – Fábry Zoltán emlékkiállítás nyílt a Duna Menti Múzeumban

MEGOSZTÁS:

 

Fábry Zoltán halálának 50. évfordulója alkalmából pénteken nyílt időszaki kiállítás a komáromi Duna Menti Múzeumban. Ötven éve ért véget Fábry Zoltán stószi magánya. Belső tartása és a helyhez való elkötelezett hűsége tette őt még életében a szlovákiai magyarok egyik szellemi vezetőjévé.

Az intézmény igazgatójának, Ing. PhD. Csütörtöky József entomológusnak a nyitó beszéde után Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke lépett a pulpitusra, ahol felszólalásában elmondta, hogy „Fábry Zoltán egy ellentmondásos kor ellentmondásoktól sem mentes tanúja volt, ám egész életét a humánum értékrendje vezette. Ebből a pozícióból harcolt – íróként, publicistaként – a fasizmus brutalitása, a jogfosztottság embertelensége és a sztálinizmus kultúra-ellenessége ellen. Az Európa-szerte bekövetkezett rendszer- és hangulatváltozással nemcsak a baloldali író életműve vált túlhaladottá, de Fábry “kisemberek” iránti elköteleződése, a “vox humana” harcos erkölcsisége is zavaró lett és kiveszett a köztudatból. Pedig neve és munkássága kisebbségi galaxisunk megkerülhetetlen része. Nemcsak azért, mert kitartva szülőföldjén, a kisebbségi létben Fábry egy letűnt kor hiteles jelképe lett: a stószi őrhely – a vidéki idill közepén egy világszínvonalú könyvtárral – a szlovákiai kisebbség számára is kitárt ablak volt a világra. “

 

 

A Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával készült kétnyelvű tárlatot, melynek projektvezetője Jarábik Gabriella, forgatókönyv- és szövegírója Sipos Sylvia, a látványterv készítője Szabó Réka, kivitelezője Peter Baumann volt, hivatalosan Tóth László, József Attila-díjas író nyitotta meg.

A Duna Menti Múzeum főépületének földszinti kiállítótermében helyet kapó átfogó, gazdag és érdekfeszítő tárlat betekintést nyújt Fábri Zoltán, a „stószi remete “életébe, és annak egyes szakaszaiba.

 

Házában, ami egyfajta szellemi alkotóműhelyként működött és ahol a kulturális élet szinte minden jelentős személyisége megfordult, ma emlékház működik. Innét lettek kikölcsönözve a vándorkiállításra az író azon személyes tárgyai, melyek augusztus 28-ig városunkban megtekinthetők.

Befejezésképpen múzeum igazgatója, Csütörtöky József megköszönte a komáromi művészeti alapiskola pedagógusainak, hogy színvonalas fellépésükkel emelték az esemény színvonalát, majd reményét fejezte ki, hogy rendhagyó irodalomóra keretein belül a diákok is megtekintik a rendkívül lebilincselő kiállítást.

(komaromonline.sk, JN)

 

Show Buttons
Hide Buttons