Vége a képviselők “szócséplésének”?
Két lényeges módosítást tartalmaz az önkormányzat új tárgyalási rendje: 5 percben korlátozza a képviselői hozzászólások idejét és lehetőséget ad a lakosság számára, hogy minden testületi ülésen – konkrétan meghatározott időben – felszólaljanak.
A tárgyalás rend témájával már szeptemberben foglakozott a testület, a Vetter János képviselő által beterjesztett anyagot azonban 12 igen és 12 tartózkodás mellett nem fogadták el. Feszty Zsolt képviselő néhány nap elteltével jelezte a városvezetés felé, hogy támogatni szerette volna a beterjesztés, de véletlenül rossz gombot nyomott. Mivel ezt nem azonnal a szavazást követően tette meg, újbóli szavazásra nem volt lehetőség. Ezért Feszty Zsolt úgy döntött, felvállalja az eredeti – tehát a Vetter János és Keszegh Margit által kidolgozott – anyag újbóli beterjesztését, amire a november 10-ei ülésen került sor. Csakúgy, mint szeptemberben, ezúttal is hosszas vita alakult ki, és – ahogyan az várható volt – elsősorban a módosítás ellenőzi szólaltak fel. Kifogásolták többek között a képviselői vitahozzászólásokra, valamint az interpellációkra vonatkozó időkorlátozás bevezetését, azt, hogy a programmódosítást legalább 3 órával a testületi ülés előtt, a hiányzást pedig legfeljebb egy órával az ülés kezdete előtt jelezni kell. Mindezen kifogások kiegészültek azzal a kritikával, hogy egy elutasított határozat alig két hónappal a megtárgyalása után ismét a testület elé került; egy íratlan szabály szerint eddig erre legalább fél évig kellett várni.
A képviselők tucatnyi módosítással próbáltak változtatni a beterjesztett határozaton. Az egyik legvitatottabb pont a képviselői vitahozzászólások időkorlátozása volt. A beterjesztés 5 percben szabta meg ezt az időt, azzal, hogy ha egy fajsúlyos téma tárgyalásakor valaki jelzi, nem fog beleférni az öt percbe, akkor további öt percet beszélhet – ám erről minden esetben szavaz a testület. Andruskó Imre 10+10 percet javasolt, de nem kapott kellő támogatást. Elfogadta viszont a többség Benyó Zoltán javaslatát, hogy az 5 perc leteltével hangjelzés adja tudtára a hozzászólónak, hogy lejárt az ideje; ez a hangjelzés 20 másodpercenként figyelmeztet, egy perc leteltével pedig kikapcsolják a felszólaló mikrofonját.
Egyetértés volt a képviselők körében Varga Tamás módosító javaslatát illetően, aki azt indítványozta, hogy minden testületi ülésen kapjanak szót a lakosok, mégpedig konkrétan meghatározott időben, mindig 16 órakor. Egy-egy lakos legfejlebb 5 percet beszélhet, és egy-egy ülésen összesen 30 percet kapnak a polgárok. A VOX POPULI ellenszavazat nélkül meg lett szavazva.
A vitában többször elhangzott az is, hogy nem a képviselői hozzászólások miatt nyúlnak maratoni hosszúságúra az ülések, hanem azért, mert a hivatal rosszul, hiányosan előkészített, értelmezhetetlen anyagot terjeszt a testület elé, sokszor formai hibákat kell kijavítani, és a határozati javaslat megfogalmazásához nem egyszer szünetet kell elrendelni. Az ülést vezető Stubendek László sincs helyzete magaslatán, az ülések eleve 10-15 perces csúszással kezdődnek, a szünetek is rendre elhúzódnak. „Minden törvény annyit ér, amennyit betartanak belőle” – ez a mondás érvényes a tárgyalási rendre is, többek szerint ugyanis eddig sem a tárgyalási renddel volt probléma, hanem azzal, hogy nem volt következetesen betartva, illetve az ülésvezető által betartatva.
Tény, hogy városunkban a testületi ülések az utóbbi évben két, de nem ritkán három naposra sikeredtek. Kérdés, hogy a legközelebbi ülés – amely már az új tárgyalási rend szerint zajlik majd – mennyire lesz hatékony és gördülékeny. Főleg, hogy olyan fajsúlyos téma került megtárgyalásra, mint a jövő évi költségvetés.
(komaromonline.sk)