komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Negyed évszázad Brigetióban

MEGOSZTÁS:

DÉL-KOMÁROM – Nyílt napon mutatta be az utóbbi két és fél évtized legérdekesebb leleteit dr. Borhy László akadémikus, az ELTE BTK dékánja, a brigetiói ásatások vezetőrégésze. A Vásártéren ízelítőt kaphattunk az ókori római építmények világából. Az eseményen megjelent dr. Molnár Attila polgármester és a városvezetés több tagja is. 

Brigetio felépítését, szerkezetét, történetét hazánkban Aquincuméval lehet összehasonlítani. A település az egykori római határ, a limes mentén jött létre. Brigetio a Severusok alatt élte virágkorát a 2. század végén, a 3. század elején municípiumi rangot kapott, később egy feliratban már coloniaként említik.

Először a légiótábor jött létre, amelynek a vonzáskörzetében kialakult a táborváros, a katonai városnegyedtől 2-3 kilométerre pedig a bennszülött népesség lakhelyeként szolgáló civil település létesült. A szőnyi Vásártér területén komplett ókori polgári város található utcahálózattal, lakótömbökkel, kis sikátorokkal és gazdasági részekkel.

cultura-brigetio-komarom-mti
foto: cultura.hu

A legjelentősebb felfedezés 1994-ből való, amikor egy mennyezetfreskó töredéket találtak a régészek. Két évvel később három szarkofágokra leletek érintetlenül, gazdag mellékletekkel, 2007-ben pedig állatbőrökkel díszített oldalfaltöredék, újabb szarkofágleletek, illetve a Brigetio had- és közigazgatás-történetére vonatkozó felirattöredékek kerültek elő. Az évek során számos publikáció, múzeumi kiadvány- és katalógus sorozat jelent meg a témában, amelyek igen pozitív nemzetközi visszhangra találtak. Ezeknek köszönhetően Brigetio beépült az oktatásba, valamint a hazai és a külföldi kutatásba is.

Dr. Borhy László elmondta a vásártéri feltárások befejeződtek. A munkálatok a 2014-ben feltárt, az új dunai gát mellett található 800 négyzetméteres fürdőkomplexum, illetve a MOL városrész területén folytatódnak majd jövőre.

Az elképzelések szerint az ELTE Tudásközpontja, illetve a Komáromi Klapka György Múzeum az egykori mezőgazdasági kombinát főépületében kaphat helyet. A megvalósításhoz pályázati forrás szükséges. A tervek már elkészültek. Mindemellett a kormány 25 millió forinttal támogatta a Komárom-Almásfüzitő árvízvédelmi beruházások idején előkerült római város feltárásának folytatását. A középtávú tervek közt szerepel látogatóközpont és szabadtéri kiállítótér megépítése is – nyilatkozta dr. Molnár Attila polgármester. 

Számadó Emese múzeumigazgató hozzátette a táborváros jó állapotban őrződött meg, addig érintetlen része került elő a katonaváros fürdőjével. Az egyes helyiségek padlói több tíz négyzetméteres összefüggő felületen láthatók.

A programot követően Brigetiói díszpáncélok 25 év vásártéri feltárásainak tükrében címmel nyílt tárlat a Klapka György Múzeumban. A tárgyak komáromi, budapesti, székesfehérvári és tatai múzeumok gyűjteményeiből származnak. A kiállítást dr. Dezső Tamás régész, egyetemi docens, az ELTE BTK korábbi dékánja nyitotta meg.

(del.komaromi.varosi.hivatal)

Show Buttons
Hide Buttons