komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Miért jó az új parkolási rendszer Komáromban?

SONY DSC

Augusztus elején új parkolóórákat szereltek fel városunkban, amelyek több változást hoztak a parkolás terén. Nagy Tamás, a Comorra Servis városi szervezet igazgatója ezen változtatások szükségességét és célját magyarázta abban a levélben, amelyet Stubendek László polgármesternek és a városi képviselőtestület tagjainak címzett. A parkolási rendszer működtetését tavaly novemberben vette át a City Parking Group cégtől a Comorra Servis, miután lejárt az addigi működtető 10 éves szerződése a várossal és a képviselők nem hosszabbították meg azt.

fotó/deltakn

Nagy Tamás levelében leszögezte, hogy a korábbi években komoly gondok voltak a parkolási fegyelemmel, a városi rendőrök és a parkolótársaság igyekezete ellenére az autósok mintegy 60 százaléka fizetett csak a parkolásért. Amikor az okokra kérdeztek, a legtöbben azzal próbálták kimagyarázni, miért nem vett jegyet, hogy nem volt náluk apró, nem tudták, hol kell jegyet váltani, miért fizetnének, ha mások se fizetnek, de azt is felvetették, hogy Komáromban miért nem lehet SMS-ben megvenni a jegyet, vagy más, korszerű megoldást bevezetni. Másrészt a városi rendőröknek sem volt arra kapacitása, hogy folyton ellenőrizzék a parkolójegyeket, hiszen a városban 595 fizetett hely van. Ahhoz, hogy megállapítsák, valóban szabálysértést követett-e a járművezető, ellenőrizniük kellett, hogy a jegye arra a zónára szól-e, ahol parkol, érvényes-e a parkolókártyája, nem hamis-e a kártya – ugyanis erre is akadt példa elég. A folyamat tehát hosszadalmas, a hatékonyság pedig alacsony volt; naponta átlagosan 20-25 szabálysértést regisztráltak.

„Az új parkolóórák mindezen hiányosságokat kiküszöbölik, igazságos és korszerű parkolási rendszert vezettünk be” – fogalmazott Nagy Tamás. Először is többféle módon fizethetünk: készpénzen kívül bankkártyával (érintős és PIN-kódossal egyaránt) és SMS-ben is, de keresik annak a módját, ahogy mobilapplikáción keresztül is lehessen jegyet váltani. Továbbra is fennáll az egész éves parkolókártya megvásárlásának lehetősége. Az új rendszernek köszönhetően hatékonyabbá vált az ellenőrzés is. Ehhez viszont digitalizálni kellett a fizetési rendszert, és jegyvásárláskor meg kell adni a gépkocsi rendszámát. A parkolóórák össze vannak kötve, így ha meg akarjuk hosszabbítani a parkolójegyünket, egy másik parkolóautomatánál úgy tehetjük azt meg, hogy csak attól a perctől számláz, ameddig a korábbi jegyünk érvényes volt. A városi rendőröknek olyan műszerekkel dolgozhatnak, amelyek a rendszámot leolvasva azonnal jelzik, hogy az adott gépkocsinak van-e érvényes parkolójegye. A járművezetők ezentúl nem beszélhetik ki magukat arra, hogy nem volt aprójuk, nem találtak parkolóautomatát, hiszen további fizetési módok állnak rendelkezésükre, nem adhatják át egymásnak a parkolójegyet, nem vádolhatják azzal a rendőröket, hogy nem vették észre a műszerfalról lecsúszott jegyet. A városi rendőrök is igazságosabbnak tartják a rendszert, ugyanis azonnal látják, hogy valaki egyáltalán nem vett jegyet, vagy éppen csak lejárt az ideje, meghosszabbította-e jegye érvényességét egy másik automatánál vagy telefonon keresztül. A berendezés segítségével feljegyzik a szabálysértést, fényképet készítenek, kinyomtatják a szabálysértésről szóló értesítést, és a rendszer azonnal egy erre szolgáló rendőrségi e-mail címre továbbítja a feljegyzést.

Nagy Tamás azt reméli, hogy az új rendszernek köszönhetően növekszik a parkolási fegyelem és növekszik az ebből származó bevétel. Ezt követően szerinte el lehet gondolkodni azon is, hogy 17 óra helyett csak 16, vagy akár 15.30-ig legyen fizetős a parkolás a belvárosban, amikor a magas járműszám miatt ténylegesen szükség van a parkolás regulációjára.

(komaromonline.sk)

Hozzászólások

hozzászólás