komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Mi legyen a parkolókban éktelenkedő autóroncsokkal?

dav

MEGOSZTÁS:

Komárom igencsak szűkölködik parkolóhelyekben. A legmérgesítőbb, amikor a polgár le szeretne parkolni lakótelepi háza előtt, de semmiképp sem talál szabad helyet. A problémát súlyosbítja, hogy számtalan autóroncs foglalja el a parkolóhelyeket. Ilyen használaton kívüli autókat a városi utak mentén is találunk, amelyek rontják a városképet.

Mindenkinek tudatosítania kellene, hogy a járműért a tulajdonosa felel. A hulladékgazdálkodásról szóló törvény értelmében saját költségére köteles elszállíttatni járművét arról helyről, ahol veszélyezteti a környezetet, vagy csúfítja azt, és olyan helyen őriztetni, ahol ilyen veszélyeztetés vagy esztétikai rombolás nem áll fenn. Ha ő nem teszi, akkor a városra hárul a feladat, hogy eltávolítsa az ilyen autókat az általa kezelt utakról, parkolókból, járdákról stb.

Mit lehet tehát tenni az ilyen kocsikkal, amelyek több éve „gazdátlanul“ foglalják a helyet és nem utolsósorban csúfítják a városképet. Varga Tamás városi képviselőt, az önkormányzat mellett működő közrendi és közlekedési bizottság elnökét kérdeztük: “Az eljárás eléggé hosszadalmas és bonyolult. Először is meg kell állapítani, van-e az autón rendszám. Ha nincs, és nem rendelkezik műszaki (STK) és emissziós bizonylattal sem (amiről a jármű szélvédőjén elhelyezett matricáról bizonyosodhatunk meg), akkor a városi hivatal (rendőrség) illetékesei egy felhívást hagynak az autón a tulajdonos számára; ha a törvény által megszabott 60 napon belül nem reagál, akkor a város elszállíttathatja a helyszínről – mégpedig a tulajdonos költségére. Bonyolultabb a helyzet akkor, ha az autónak nincs műszaki és emissziós bizonylata, de rendszáma igen. Ekkor a város egy kijelölt helyre szállíttathatja az autót. Itt elméletileg egy évig lehet tárolni az autót. Ez idő alatt a városi hivatal, illetve a városi rendőrség kérvényezi az állami rendőrség közlekedésrendészeti osztályán a tulajdonos, valamint az autó állapotának megállapítását. Ha a megadott időn belül a tulajdonos nem szállítja el a járművet, akkor már a körzeti hivatal „lép” az ügyben. A körzeti közlekedési hivatal felszólítja a jármű tulajdonosát az autó hivatalos papírjainak bemutatására. Ha ezt nem teszi meg, kiiktatják az autót a közúti közlekedésből és egyben a közlekedésrendészet nyilvántartásából is. A városi hivatal ezek után már elszállíttathatja az autóroncsot a helyszínről. Ha 30 napon belül az autó tulajdonosa nem jelentkezik az elszállított járműjéért, akkor az a törvény értelmében az állam tulajdonába kerül” – tájékoztatta portálunkat Varga Tamás.

Ujj Ernő városi rendőrparancsnok-helyettes elmondása szerint a városi hivatal vagyonjogi osztálya helyfoglalási illetéket róhat ki a roncsautó tulajdonosának, ami a helyszínelés napjától számítva naponta négyzetméterenként 35 cent. Ez már ösztönzőbb lehet. Ujj Ernő beszámolt róla, hogy a közelmúltban éppen erre a rendeletre hivatkozva közel 400 eurós bírságot szabott ki a város egy illetőre, aki azóta eltávolította az autóját. Majd hozzáfűzte, hogy a terület kezelője – ez esetben a város – elvontathatja a tilosban parkoló, közúti akadályt képező vagy rendszám nélküli járműveket. Az elvontatási és tárolási költségek a tulajdonost, használót terhelik. Rendszám híján az állami rendőrség segítségével, a motor- vagy alvázszám alapján próbálják megállapítani, ki a tulajdonos. A hulladékgazdálkodási törvény alapján vontatják el a járművet.

Ha valaki tud olyan járműről, amelyik hosszabb ideje csak foglalja a helyet és láthatóan is nem működőképes, akkor Komáromban a városi rendőrségen tehet erről bejelentést, például a 159-es telefonszámon vagy az mp@komarno.sk e-mail-címen, és ha lehet, csatoljanak fényképet is a járműről.; ezt követően a rendőrség a felvázolt jogi normák szerint jár el.

(komaromonline.sk)

Show Buttons
Hide Buttons