KreAndi: Táplálkozási szokások 1. rész
Elég csak a közösségi oldalra felnézni, ahol elárasztanak minket a jobbnál jobb táplálkozási, fogyókúrás tanácsok. Mindenki a saját módszerére esküszik, aminek nyilván van tapasztalati illetve anyagi vonatkozású alapja. Nekem a legnagyobb problémám az, ahogy ezt meghirdetik: 100 százalékosan mindenki fogy, egészségesebb stb. Ha viszont mégsem, te vagy a hibás … Nem lehet 100 %, mint ahogy az emberek sem egyformák, nem egyformán működünk, nem felel meg mindenkinek ugyan az az életforma, meg kell találni a megfelelőt. És akkor itt még bele sem merültem a fizikai-szellemi munka közti különbségekbe, anyagbeviteli szükségletekbe. Akkora itt az útvesztő, hogy az ember csak kapkodja a fejét. Hatalmasak az ellentmondások egyes tipusok között, én nem is foglalok állást egyik mellett sem. Arra gondoltam, készítek egy sorozatot, amiben az alapfogalmakat leírom és nem utolsó sorban olyan éttermeket is bemutatok, ahol az egyes életmódok szerint tudtok nap, mint nap finom ételhez jutni Komáromban. Bizony, nem kell Győrbe vagy Pestre utazni hozzá!
Többek közt szó lesz a paleo, regenor, vegetariánus, update életmódról, mert ez inkább életmód mint diéta. Valamint beszámolok a különböző olajok jótékony hatásairól. Ami a legfontosabb, az mindig az egyensúly és a folyadékbevitel. Azokról a hiperdiétákról csak negatív előjellel fogok írni, amelyek az egyoldalú étkezést részesítik előnybe (tojás-, káposzta-diéta stb.)
Először a vegetarianizmus válfajait mutatnám be.
A vegetarianizmus a nevéből eredően az a táplálkozási gyakorlat, melynek követője bármilyen állat megölésével elkészített táplálék elfogyasztását elveti. Több formában létezik, aszerint, hogy a húson kívül mely ételek fogyasztása tilos. Vannak, akik elutasítják a tejet és a tejkészítményeket, tejtermékeket vagy a tojást. A szigorúbb vegán táplálkozás semmilyen állati eredetű ételt nem enged meg, de még a mézet is tiltják. A nyers-evők többnyire főtt vagy sült ételeket sem esznek.
Sok vegetariánus számára ez nemcsak táplálkozási gyakorlat, hanem egy kiterjedt eszmerendszer vagy világnézet, melyet az a fő törekvés jellemez, hogy az ember a lehetőségeihez mérten minél kevesebb állatnak okozzon szenvedést, különös tekintettel a tudatos, fejlett idegrendszerrel rendelkező állatokra. Mások a húsevést például azért utasítják el, mert nem szeretik, undorodnak a nyers hústól, vagy pedig azért, mert a diétájuk nem engedi meg. A fenilketonúria például csak egy fehérjeszegény szigorú vegán diétával tartható karban, ami még a hüvelyesek és a nagy sikértartalmú gabonafélék fogyasztását is tiltja.(wikipédia)
Szemivegetarianizmus
A fogyasztható állati eredetű nyersanyagok baromfihússal és hallal bővülnek. (Meg kell jegyeznünk, hogy a szemivegetarianizmus egy mai “divatirányzat”, és valójában semmi köze a vegetarianizmus eredeti céljához, az erőszakmentességhez.)
Ovo-lakto vegetarianizmus
A növényi élelmiszerek mellett tojást (latinul ovum), illetve különféle állatok tejét (latinul lac) és/vagy az abból készült tejtermékeket is fogyasztó személyek táplálkozása. Ovovegetarianizmus
A növényi ételek mellett tojást is fogyasztó személyek táplálkozása.
Laktovegetarianizmus
A növényi ételek mellett különféle állatok tejét és/vagy az abból készült tejtermékeket is fogyasztó személyek táplálkozása.
Veganizmus
A veganizmus (vagy szó szerint vett vegetarianizmus) gyakorlója a vegán, aki tisztán növényi ételeket fogyaszt, vagyis minden állati eredetű élelmiszert mellőz a táplálkozásából. A vegán filozófia követője a táplálkozás mellett más tekintetben is törekszik úgy élni, hogy azzal ne okozzon szükségtelenül szenvedést az állatoknak, illetve ne támogassanak olyan vállalkozásokat, amelyek az állatok célzott kizsákmányolására épülnek vagy azzal közvetlen kapcsolatban állnak. Így jellemzően nem vásárolnak bőrből vagy szőrméből készült, illetve állatokon tesztelt termékeket sem.
Nyers vegetarianizmus
A nyers vegetarianizmus hívei a vegetáriánus ételeket 75 – 100 %-ban nyersen fogyasztják.
Észak-Komáromban a városközpontban kóstolhatjátok meg a vegetariánus, vegán és nyers vegán ételeket a Ring bár étteremben. Az étterem vezetőjétől recepteket és képeket is kaptam ízelítőül, kedvcsinálónak.
Egészségetekre!
Smoothi:
Egészséges, sokféle változatban elkészíthető, leginkább a turmixitalokhoz lehet hasonlítani; erős turmixgéppel is készíthető gyümölcsből vagy zöldségből (akár ezek keverésével) készített krémes ital.
Szejtán:
hozzávalók : / 4 adag
25 dkg sikér
10 dkg finomliszt
2.5 teáskanál só
őrölt bors ízlés szerint
1 ek szójaszósz
3 dl víz
2 dkg szárított natúr zöldségkeverék (vagy vega-mix fűszerkeverék)
elkészítés:
A sikért jól elkeverjük a liszttel, 1,5 tk sóval, kevés borssal.
Hozzáadunk 1 ek szójaszószt, valamint 3 dl vizet.
Gyorsan összekeverjük, kicsit gumis állagú masszát kapunk, ezt 10 percig állni hagyjuk.
Közben felteszünk forrni kb 3 liter vizet 2 tk vega-mix fűszerkeverékkel és 1 tk sóval.
Az elkészített szejtánt 3 darabra vágjuk, és a lobogó vízbe tesszük kb. 3 percre.
Ezután a szejtánt kiszedjük, a vizet viszont továbbra is a tűzön hagyjuk.
A szejtántömböket kb. 1 cm vastag szeletekre vágjuk, visszatesszük a vízbe, és további 3-4 percig főzzük.
A vízből kivéve szűrőn lecsepegtetjük, majd hűlni hagyjuk.
Csicseri borsós vegán golyók:
Hozzávalók:
500 g csicseriborsó (szárazon)
5 gerezd fokhagyma
20 g petrezselyemzöld
2 csapott evőkanál római kömény – őrölt
0.25 teáskanál koriander – őrölt
0.25 teáskanál fűszerpaprika
0.25 teáskanál feketebors (őrölt)
0.25 teáskanál majoránna
0.25 teáskanál szegfűszeg (őrölt)
0.25 teáskanál chili (őrölt)
0.5 evőkanál só
0.5 fej vöröshagyma
0.5 evőkanál szódabikarbóna
elkészités:
A csicseriborsót négyszeres mennyiségű vízben beáztatjuk minimum 12-24 órára egy nagy tálban. Jócskán meg fog dagadni! A minimum 12 órát tartsuk, különben nem fog sikerülni! Mikor szépen megszívta magát vízzel, a felesleget leszűrjük róla. A lecsurgatott csicseriborsót egy nagy konyhai aprítóba tesszük. Hozzáadjuk a fokhagymát és a petrezselyemzöldet. (A 20 gramm petrezselyemzöld egy nagy csokornyi volt pont, de ezt nem kell pontosan kimérni természetesen.) Majd az összes fűszert és a vöröshagymát. A legmagasabb fordulaton kb. 5-10 perc alatt az egészet jó alaposan összedaráljuk, míg egészen finom szemcsés massza lesz belőle. Az így kapott masszát tegyük légmentesen záródó tárolódobozba és a hűtőben érleljük 24 órán át. (Tartsuk be az érlelési időt, mert különben nem lesz tökéletes a recept!) 24 óra elteltével adjuk hozzá a szódabikarbónát is, majd jól gyúrjuk össze az egészet. Nedves kézzel golyózzuk ki a masszát kis golyókká. Forró olajban süssük ki a golyókat. Ügyeljünk, hogy az olaj tényleg jó forró legyen – kb. 180 C-os. 1-2 perc alatt szép világosbarnára sütjük a golyókat.
Egészségetekre!
Kliment Andrea – KreAndi