komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

„Kérem, segítsenek rajtunk!” – könyörögnek a tisztességes polgárok

A város első számú problémájának nevezték a képviselők az összeférhetetlen lakók ügyét.

(képviselő-testületi beszámoló)

Miután az Esztergályos utcában élő, összeférhetetlen lakosok kilakoltatása ügyében benyújtott petíciójukra a törvényileg megszabott 30 napon belül nem kaptak semmilyen választ, a petíciót aláíró polgárok képviselői személyesen jelentek meg a csütörtöki testületi ülésen, hogy nyomatékot adjanak kérésüknek. Sajnálatos módon sem Stubendek László polgármester, sem a problémakör felügyeletével megbízott Knirs Imre alpolgármester, sem Fekete Tamás hivatalvezető nem volt jelen az ülésen. Mindhárman egy pozsonyi minisztériumi tanácskozáson vettek részt, amelynek időpontját tárgyalópartnerük az utolsó pillanatban módosította, és az így egybeesett a testületi ülés kezdetével. Ezért az ülést vezető Keszegh Béla alpolgármesterhez intézték szavaikat, aki viszont érdemben nemigen tudott válaszolni kérdéseikre.

Az Esztergályos utca lakói petíciójukban az alábbi kérdéseket tették fel:

  • Hogyan van megoldva a helyi adók és a szemétadó kiszámolása a kérdéses épületben, mivel a bejelentett lakók száma és a valóban ott élők száma nagyon eltérő?
  • Hogyan voltak Komárom város jogai érvényesítve a szabálysértésekkel kapcsolatban és a közigazgatási eljárások során az épület tulajdonosával szemben?
  • Annak ellenére, hogy a városvezetés határozata szerint a februári ülésen ki kellett volna értékelni az ott elfogadott rendelkezéseket, ez miért nem történt meg nemhogy a februári, de azóta egyik ülésen sem?
  • A lakosok miért nem éreznek a rendelkezések ellenére semmiféle javulást – sőt ellenkezőleg, a helyzet folyamatosan romlik?
  • Milyen konkrét lépéseket tervez a város a helyzet megoldása érdekében tenni és mindez meddig fog tartani?

Az ülésen megjelent lakók ismételten rámutattak arra, milyen áldatlan körülmények között kénytelenek élni, nincs nyugalmuk se éjjel, se nappal. A rend- és csendzavarás mellett a melegebb idő beköszöntével egyre elviselhetetlenebb a környéken a bűz, elszaporodtak a patkányok, a poloskák, a házak közti park teli van drogosok által használt fecskendőkkel, kanalakkal, egyéb eszközökkel. A gyerekeket nem lehet leengedni játszani, attól félnek, fertőzött fecskendőbe lépnek. Az idősek pedig folyamatos attrocitásoknak vannak kitéve. Lakásaik leértékelődnek, elköltözni sem tudnak onnan. „Mondják meg őszintén, maguk szeretnének ilyen helyen lakni?” – tette fel a kérdést egyikük. Majd szinte már könnyeivel küszködve hozzátette: „Kérem, segítsenek rajtunk!”

A végletekig elkeseredett polgárok már nem ígéreteket, hanem konkrét tetteket akartak hallani, amiből egyelőre nagyon kevés van. Bohumír Kóňa, a városi hivatal gazdasági főosztályának vezetője elmondta: nagyon hosszadalmas folyamat, míg bármilyen eredményt el tudnak érni. A tulajdonos és a bérlők nem veszik át a hivatalos postát, húzzák az időt, kihasználnak minden törvényi kiskaput. Jelenleg két esetben már jogerős végrehajtói döntésük van, és az ingatlan egy részére zálogjogot érvényesített a város. Elhangzott az is, hogy gyakrabban járőröznek a rendőrök, de amint elhagyják a helyszínt, minden marad a régiben.

A vitában több képviselő kifejtette azon véleményét, hogy a városvezetésnek és a hivatalnak sokkal hatékonyabban kellene fellépnie, ha kell, több munkatársat erre a feladatra ráállítania, mert ez ma a város első számú problémája. Ugyanakkor hozzátették azt is, hogy a törvényi háttér sem megfelelő, a jogszabályok kevésbé védik a tisztességes polgárokat, mint az összeférhetetleneket. Ennek ellenére az állami szervek, hatóságok, például az adóhivatal, a szociális hivatal és az állami rendőrség részéről is erélyesebb fellépést lehetne elvárni. De ehhez a városvezetés részéről is szükség lenne az együttműködés kezdeményezésére. Elhangzott, hiába kereste fel néhány képviselő ezeket a szerveket, őket nem tekintik releváns partnernek, a városvezetés részéről van szükség a megkeresésre.

A hosszas vita után két megoldási javaslat merült fel: az egyik, hogy a városi rendőrség 24 órás felügyeletet biztosítson a térségben – ezt azonban sem a lakók, sem Alexander Tóth rendőrparancsnok nem tartotta elfogadhatónak. A másik, hogy a város vásárolja meg a tulajdonostól a lakótömböt, lakoltassa ki onnan a bérlőket és az ingatlant felújítva például fiatalok részére startlakásokat alakítson ki.

A két javaslatról – azok megvalósíthatóságáról, anyagi vonzatáról – az egy hónap múlva esedékes testületi ülésen tárgyalnak a képviselők.

(komarom.online)

Az alábbi fotókat az Esztergályos utca lakói mutatták be a város képviselő-testületének:

[envira-gallery id=”2615″]

Hozzászólások

hozzászólás