komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

A koronavírustól még más betegségek nem szűntek meg

cof

MEGOSZTÁS:

 

Az AGEL csoporthoz tartozó komáromi kórházban a járványügyi helyzet továbbra is rendkívül súlyos. A kórházi dolgozók minden erejükkel próbálnak helyt állni a covid-osztályon, ahol jelenleg 52 koronavírusos beteget kezelnek. Magas szintű ellátásuk intenzív ápolást és folyamatos, szoros megfigyelést igényel. Az intézményben a zökkenőmentes működés bebiztosítását nehezíti, hogy több mint húsz szakdolgozó kényszerült betegszabadságra. Emellett azonban ugyanolyan fontos, hogy a többi beteg is megkapja a megfelelő ellátást és a kórház onkológiai központjában zavartalanul folytatódjon a betegek ellátása.

„Kórházunk covid-osztályán 52 beteget kezelünk. Közülük 4-en vannak lélegeztető-gépen, további hat koronavírus okozta megbetegedés tüneteit mutató páciens PCR tesztjének az eredményére pedig még várunk, – tájékoztatott az aktuális helyzetről a kórház igazgatója Mgr. Miroslav Jaška. – Az alkalmazottak közt 16 pozitív esetet regisztráltunk, további 3 munkatársunk pedig karanténban van. “

Az igazgató elmondta, hogy mivel a SARS-CoV-2 okozta járvány nem csitul, a kórház vezetősége úgy döntött, hogy a betegek érdekében nem halogatják tovább az előre tervezett műtéteket, mert azzal az állapotuk súlyosbodását kockáztatnák. „Az elmúlt héten 72 műtétet végeztünk el, ami messze nem éri el a kórház műtéti kapacitását, de nem szeretnénk, ha a betegeink állapota rosszabbra fordulna. “– magyarázza az igazgató.

A kórház onkológiai központjában a járványügyi előírások betartása mellett folyamatosan fogadják a betegeket. Sajnos Szlovákiában az évente újonnan diagnosztizált daganatos betegek száma 35 000 körül van, így a komáromi kórházban is sok betegeket kezelnek ezzel a diagnózissal.

„A komáromi kórház onkológiai központjában a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus az emlőrák. Az összes megbetegedés 20%-át teszi ki. A megelőzés szempontjából rendkívül fontos, hogy a hölgyek rendszeresen részt vegyenek a szűrővizsgálatokon, de a korai felismerés szempontjából kulcsfontosságú az emlők önvizsgálata is. – hangsúlyozza MUDr. Pavel Demeter a kórház onkológiai osztályának főorvosa. – Betegeink életkora úgy 25 és 95 év között mozog, de a leggyakrabban 50-től 70-éves korig kerülnek hozzánk. Ahogy a páciensek, úgy a megbetegedések sem egyformák. Ezért különösen lényeges, hogy minden egyes esetben személyre szabott terápiát alkalmazzunk. A kezelés sikere azonban több faktortól függ. Természetesen minél korábbi stádiumban sikerül diagnosztizálni a megbetegedést annál nagyobb a páciens esélye a teljes gyógyulásra. Közismert, hogy jobb kimenetelt, eredményesebb kezelést tesz lehetővé, ha még kezdeti stádiumban sikerül felállítani a diagnózist. A rákos megbetegedéseknek négy stádiuma van meghatározva. Mindegyiknél 20-40%-kal romlik a beteg gyógyulási esélye. Ennél a betegségnél, versenyt futunk az idővel. A kezelés sikeressége emellett függ a beteg korától, egyéni állapotától és a megfelelően megválasztott magas színvonalú és korszerű kezeléstől.”

Az egészséges életmód szabályainak betartása mellett a legtöbb, amit valaki tehet önmagáért, hogy rendszeresen részt vesz a szűrővizsgálatokon.

A megelőzés a koronavírus esetében is rendkívül fontos, mivel az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs olyan gyógyszer, ami a vírust elpusztítaná, csak olyan, ami a tünetek és a szövődmények ellen lehet hatásos. A védekezés leghatásosabb eszköze a védőoltás.

A komáromi kórház az országban az elsők közt volt kijelölve oltópontként. A jogosultakat előzetes regisztráció után Pfizer és AstraZeneca oltóanyaggal oltják.

Az egészségügyi minisztérium ismét változtatott a lakosság oltási tervén, leállította a pedagógusok és egyéb kivételeket élvező szakmákhoz tartozók vakcinációját. Hétfőtől kizárólag a szenior korosztályt fogják oltani.

(komaromonline.sk, forrás AGEL)

 

Show Buttons
Hide Buttons