komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

A KOMVaK vs. HASS ügy

A város vagyoni helyzetét is évekre, sőt évtizedekre meghatározó döntést kellett hoznia csütörtökön a képviselő-testületnek: arról kellett határoznia, hogy kiegyenlíti-e a város a 100 százalékban városi tulajdonú KOMVaK víz- és csatornaművek több millió eurós tartozását az aranyosmaróti HASS Részvénytársasággal szemben, vagy nem egyezik bele a Hass által diktált feltételekbe. Akkor viszont azt kockáztatja, hogy a társaság csődeljárást indít a KOMVaK ellen, és akkor a tartozáson túl esetleg vissza kell fizetnie több mint 16 millió eurónyi pályázati pénzt is.  Ráadásul fennál annak a veszélye, hogy a város alól kiszerveződik a vizes vagyon. A testületi ülésen hat órán át vitáztak a képviselők a KOMVaK és a HASS közötti szerződéstervezetről és végül döntöttek.

 

A probléma a Komáromot Kavával összekötő vízvezeték-rendszer kiépítésére vezethető vissza, amelynek megvalósítására a beruházást kivitelező Hass cégtől vett fel kölcsönt a KOMVaK, és a tartozás fejében 5 millió euró értékű ingó és ingatlan vagyon zálogosított el. Erre a tényre 2015 januárjában, az új, Stubendek László nevével fémjelzett városvezetés hivatalba lépésekor derült fény. A KOMVaK akkori vezetése úgy bonyolította le ezt a hitelfelvételt, hogy arról nem tájékoztatta a testületet és a városvezetést; igaz, az akkori alapszabályzat őket erre nem is kötelezte.  Mivel a KOMVaK az elmúlt két évben nem fizette rendesen a törlesztőrészleteket, sőt, egy általa el nem ismert fizetési tétel miatt (aminek összege 605 ezer euró) bírósági pert is folytat a Hassal szemben, az aranyosmaróti cég úgy döntött: benyújtja a számlát. De nemcsak a több mint kétmillió eurós tartozást, hanem a büntetőkamatokat és a perköltséget is szeretné behajtani.

Az elmúlt napokban levéllel fordult a képviselőkhöz Patrik Ruman, a KOMVaK tavaly decemberben megválasztott elnöke, aki egyben a társaság igazgatója is, valamint Jozef Obert, a KOMVaK jogi képviseletét ellátó Studio Legale ügyvédi iroda ügyvezetője is. Mindketten egybehangzóan állítják, hogy szerintük az egyedüli járható út a HASS-szal való megegyezés, ellenkező esetben beláthatatlan következményekkel kell szembenéznie a városnak. Az egyik veszély, hogy a tartozás behajtása idején zárolják a KOMVaK számláit, ami a további bonyodalmakat okozna a vállalat üzemeltetésében, akár teljesen megbénítaná a KOMVaK tevékenységét. A másik, hogy ha a KOMVaK-nak két vagy több hitelezője megegyezik, akkor a 30 napnál régebbi tartozások miatt indítványozhatják a csődeljárást vagy a szerkezetátalakítási (restrukturalizációs) eljárást. Ilyen esetben a cég statutáris képviselője helyett a csődbiztos jár el a cég ügyeiben. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy csőd esetén, a dotációs szerződés alapján vissza kell fizetni a KOMVaK által a különböző vízügyi beruházásokra nyert pályázati pénzeket, összesen 16,4 milliót. Fennáll annak is a veszélye, hogy ha a HASS érvényesíti zálogjogát a KOMVaK vagyonára, akkor ez a vagyon – például a tisztítóállomás, a vezetékrendszer, illetve annak egy része – könnyen egy harmadik szubjektum kezébe kerülhetnek. Ez a szubjektum viszont bérleti díjat kérhet a rendszer használatáért – a városnak ugyanis teljesítenie kell közhasznú kötelezettségeit.

Az ügy tehát nagyon bonyolult, szerteágazó és politikailag is terhelt. Évek óta folyik ugyanis a suttogó propaganda arról, hogy egyes lobbicsoportok ki szeretnék szervezni a vizes vagyont a város alól. Az egyik kérdés, hogy miért éppen olyan szerződés köttetett a HASS-szal, amilyen köttetett?  A másik: miután kiderült, hogy milyen veszélyekkel jár, ha a KOMVaK nem törleszti a HASS-szal szembeni tartozását – elzálogosíthatja a vagyont, csődbe viheti a céget –, a KOMVaK mindenkori vezetése miért nem ennek a hitelnek a rendszeres, időbeni törlesztését tekintette elsődleges feladatának?

A csütörtöki testületi ülésen néhányan felvetették, hogy esetleg nem fajult volna idáig a helyzet, ha a testület ősszel jóváhagyja egy külső könyvvizsgáló általi átfogó, mélyreható átvilágítás elvégzését a KOMVaK-ban, ami időben feltárta volna, hogy milyen problémák vannak a vízművekben, miért nem törleszti a HASS-szal szembeni adósságát, de arra is választ adott volna, hogy milyen kondícióban van a cég, képes lesz-e egyáltalán betartani az új szerződésben foglalt feltételeket, azaz fizetni a törlesztőrészleteket. Kovács Dávid képviselő ismét javasolta egy ilyen átfogó átvilágítás “Due Diligence” elvégzését, amit a többség (13 képviselő) ezúttal jóváhagyott.

Az “átfogó átvilágításról” való szavazás eredménye

Komoly dilemma előtt álltak a képviselők – egyesek külső nyomásgyakorlásról is beszéltek –, mert jó megoldás nincs, csak rossz vagy kevésbé rossz közül választhattak.  Tény, hogy a HASS 3,34 millió alaptartozást, 1,9 millió büntetést, valamint a 3,34 millió euró 3,6 százalékos éves kamatát kéri a KOMVaK-tól. Annyi engedményre hajlandó, hogy ha a vízművek ezentúl időben fizeti a törlesztőrészleteket, akkor a 3,34 millió alaptartozás és a kamatok kifizetése után az 1,9 millió büntetést elengedi. A havi törlesztőrészlet 20 ezer euró + kamat, és 2039-ig tart a teljes összeg kifizetése. A szerződés arra lehetőség ad, hogy a KOMVaK, ha anyagi helyzete megengedi, hamarább lefizesse tartozását.

Keszegh Béla alpolgármester szerint éppen az alaptartozás összegével van a legnagyobb gond. Abba ugyanis a HASS beleszámította a csallóközaranyosi csatornahálózat kiépítése és a komáromi szennyvíztisztító bővítése során felmerült többletmunkák költségét, amit a városvezetés nem akar elismerni. A HASS ügyvezetője szerint viszont minden pontosan dokumentálva van. Másrészt a város pereskedik a HASS-szal egy 600 ezer eurós vitatott kölcsön miatt. Többen felvetették, hogy képes lesz-e a KOMVaK fizetni a havi 20 ezres törlesztést. Patrik Ruman a cég ügyvezetője elmondta, hogy a hetekben fizetik ki két banki hitel utolsó részleteit és így “felszabadul” a cégnek havi több mint 22 ezer eurója.

Mindezeket figyelembe véve a városi hivatal a csütörtöki ülésre új szerződés-javaslattal állt elő, amely 2,14 millió alaptartozásból indul ki. Az anyagot Fekete Tamás hivatalvezető terjesztette. Eduard Huňady, a HASS ügyvezetője azonban kategorikusan kijelentette, hogy ez az új megegyezésjavaslat számukra nem elfogadható, nem is hajlandóak róla tárgyalni és további haladékot sem adnak a hiteltörlesztésre. A legutóbbi részletet ugyanis 2016 júniusában kapták meg, és a 2014-2015-ben sem érkeztek rendszeresen a törlesztőrészletek. Stubendek László polgármester ennek ellenére szavazásra akarta bocsátani Fekete Tamás előterjesztését, de a képviselők ilyen előzmények után nem látták értelmét, hogy erről szavazzanak. Úgy vélték, a határozat elfogadásával a fentiekben már felvázolt problémákkal (exekúció, csődeljárás, restrukturalizáció) találná szemben magát a KOMVaK.

A hosszas vita után a képviselők 14 igen, 3 nem és 6 tartózkodás mellett megszavazták a KOMVaK és a HASS közti új szerződés jóváhagyására vonatkozó határozatot, amely szerződés szerint a HASS köteles 10 napon belül visszavonni ill. leállítani az exekúciós folyamatot.

Az új szerződésről való szavazás eredménye

(komaromonline.sk)

Hozzászólások

hozzászólás