komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

A Dobré slovo – Jó Szó irodalmi verseny országos bajnokai

MEGOSZTÁS:

Idén is immár hagyományosan irodalmi rendezvény színhelye volt a komáromi Selye János Gimnázium díszterme. 2016. április 26-án és 27-én került megrendezésre a Dobré slovo – Jó Szó elnevezésű szlovák nyelvű vers- és prózamondó verseny kerületi, országos és nemzetközi fordulója.

A megmérettetésnek immár 20 éves hagyománya van a komáromi gimnáziumban. A verseny kezdeményezője, megalapítója és a mai napig főszervezője Csémy Marianna az iskola szlovák szakos tanára. A verseny alapgondolata abból indult ki, hogy a magyar tanítási nyelvű iskolákban a szlovák nyelv és irodalom oktatása kulcsszerepet tölt be. A szlovák nyelv tanulása és tanítása azonban elképzelhetetlen az irodalom, a kultúra ismerete nélkül. Ezért a verseny elsődleges célja az volt, hogy fejlesszük diákjaink szókincsét, nyelvi és kommunikáció készségét, megismertessük velük egy másik nép irodalmát és kultúráját, valamint szereplési lehetőséget adjunk azoknak a tanulóknak,akik szívesen szerepelnek nagyközönség előtt.

A rendezvény 20 éves múltra tekint vissza, és évek óta komoly szerepet tölt be a szlovák-magyar kapcsolatok ápolásában. A verseny több éve szerves része a Komáromi Napok rendezvénysorozat programjának. A mára nemzetközivé bővült és hagyományokkal rendelkező megmérettetés egy osztályon belüli szavalóversennyel kezdődött 1996-ban. A szlovákiai magyar diákok részére indított komáromi kezdeményezésből több járás iskoláit megmozgató rendezvénnyé nőtte ki magát.

IMG_8982

Az iskolai fordulót követően fokozatosan 1998-tól járási, majd kerületi szintűvé bővült a verseny. A Nyitrai kerület öt járásában működnek magyar tannyelvű iskolák, így a Komáromi, a Nyitrai, a Lévai, Vágsellyei és az Érsekújvári járás legjobbjai már évek óta a Selye János Gimnáziumban mérik össze tudásuk legjavát. A rangos megmérettetésnek az évek során több száz résztvevője volt. A 2015/16 –as tanévben harmadszor az országos fordulót is sikerult megszervezni. A Besztercebányai kerület legjobbjai is ellátogattak a Selye János Gimnáziumba. Eljöttek a szerepelni vágyó diákok Rimaszombatból és Tornaljáról is.

A szavalóversenybe az alapiskolák felső tagozatosai, valamint a nyolcosztályos gimnáziumok alsó évfolyamainak diákjai kapcsolódhatnak be. Az előadott versek és prózai művek szlovák írók alkotásai, de a diákok gyakran a világirodalomból is választanak műveket.

A rendezvény akkor vált nemzetközivé, amikor a szervezők a 2001/2002 –es tanévtől nemcsak a szlovákiai magyar fiataloknak akartak szereplési lehetőséget adni, hanem megszólítottak olyan nemzetiségi iskolákat is Magyarországon, ahol oktatják a szlovák nyelvet. Az elmúlt 20 év alatt több általános iskola kapcsolódott be a megmérettetésbe, köztük budapesti, békéscsabai, nyíregyházi, pilisszentkereszti, tótkomlósi, dabasi, szarvasi, pitvarosi, nagycserkeszi, nagybánhegyesi, pilisszántói, piliscsévi, héhalmi, bükkszentkereszti résztvevőkkel.

A verseny bővítésének célja a kapcsolatteremtés volt a magyarországi szlovákok és a szlovákiai magyar diákok és pedagógusok között, egymás kultúrájának megismerése, egymás elfogadása. Szeretnénk ezzel hangsúlyt fektetni arra, hogy a fiatalok megértsék a kölcsönös tolerancia és megbecsülés fontosságát, hogy ezúton válhasson a költészet egyfajta kapcsolódási ponttá, amely összeköt minket. Az irodalom segítségével talán a Duna mindkét partján élő nemzetek és nemzetiségek is közelebb kerülhetnek egymáshoz.

IMG_8976A kétnapos rendezvény ünnepélyes megnyitóin részt vett: Bastrnák Tibor – parlamenti képviselő, Vörös Péter – parlamenti képviselő, Stubendek László – Komárom polgármestere, Kürti József – a Nyitrai Megyei Hivatal osztályvezetője, Rozália Bezáková – a Nyitrai Tanügyi Hivatal munkatársa, Bajkai János – a Komáromi Városi Hivatal iskolaügyi és kulturális főosztályvezetője.

A kétnapos versenyek után ünnepélyes eredményhirdetés következett, ahol a következő eredmények születtek:

13063358_
Bangha Roland, Gál Réka Ágota , Králik Máté

A kerületi forduló győztesei:

  1. kategória :Gajdács Zsuzsanna – Ipolyság
  2. kategória Bangha Roland – Komárom
  3. kategória Varga Eszter – Érsekújvár
  4. kategória Szőllősi Zsolt – Ipolyság
  5. kategória Váradi Loretta, Gyulai Mária – Bükkszentkereszt
  6. kategória Négyesi Odett, Szivós Dorka – Bükkszentkereszt 

Az országos forduló győztesei: 

I. kategória

  1. Gajdács Zsuzsanna – Ipolyság
  2. Molnár Ferenc – Ógyalla
  3. Farkas Dániel – Rimaszombat

II. kategória

  1. Bangha Roland – Komárom
  2. Danada Boris – Vágsellye
  3. Sztankovics Bolda Zonga – Rimaszombat

III. kategória

  1. Varga Eszter – Érsekújvár
  2. Gál Réka Ágota – Hetény
  3. Barkai Natália – Tornalja

IV. kategória

  1. Králik Máté – Komárom
  2. Szőllősi Zsolt – Ipolyság
  3. Burszki József – Rimaszombat 

(Csémy Marianna, a Selye János Gimnázium tanára, főszervező)

Show Buttons
Hide Buttons