komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

PRO URBE díjat kapott Fazekas László püspök és Vlček Erik sportoló

MEGOSZTÁS:

A hagyományoknak megfelelően április 26-án a két város, Észak- és Dél-Komárom együttes testületi ülést tartott, amelyen kiosztották a Pro Urbe és a polgármesteri díjakat, illetve díszpolgárt avattak.

Idén Észak-Komáromban a Tiszti pavilon dísztermében adták át a díjakat. Stubendek László Komárom polgármestere két Pro Urbe díjat  és egy díszpolgári címet adott át. Továbbá polgármesteri díjakat is adományozott.

.

PRO URBE, A VÁROSÉRT DÍJAT kapta: 

Vlček Erik, sportoló

A szlovák síkvizi gyorsasági kajaksport történetének legeredményesebb versenyzője, aki világviszonylatban is a legjobbak közé tartozik. Pályafutását edzőként segítette Ladislav Dék8ny, Ladislav Polhammer, Sóós Tibor.  Jelenleg Likér Péterrel dolgozik együtt. Nemzetközi sportpályafutása két juniorvilágbajnoki címmel indult (1999 és 2000) amikor Riszdorfer Richárddal K2 ben győztek. Olimpiai ezüstérmet szerzett kajak négyesben (2008) és Rióban ( 2016), bronzot Athénban (2004). Rióban már 5. Olimpiáján szerepelt, ezzel beállította a szlovák rekordot. 10 – szeres világbajnok és 11 szeres Európa-bajnok.

Fazekas László, püspök:

A Református Egyház vezetője. A reformáció az idei évben ünnepli 500. évfordulóját, ennek az eseménynek jelentős szerepe volt a társadalom több területén. Fazekas László püspök méltón képviseli a reformáció üzenetét, a tradíció és az értékek tiszteletét, korszerű és emberközeli szemlélet jellemzi. Jelentős szerepe van abban, hogy az egyház üzenete és példamutató tevékenysége a templomok falain is túljutott. Fazekas László vol az, akinek sok évvel ezelőtti érkezésével a komáromi templom falai között is előkerült a gitár, emberközeli hozzáállása sok hívőt vonzott be újra a templomba. A református közösségben természetes a fiatalok tevékeny részvétele, a számukra szervezett programok, ugyanakkor az idősebbekről és az elesettekről is ugyanolyan befogadóan gondoskodnak. Fazekas László püspöksége alatt a református egyház egyik súlypontja Komáromba került, amely jótékony hatással van a régió közösségi életére. Az egyház fenntartása alatt idén elindul a Timóteus ház munkája, amely idősekről gondoskodik. A terveik közt szerepel református óvoda és bölcsőde megnyitása is Komáromban. A református egyház által tartott hittan órák közkedveltek a városi oktatási intézményekben, mivel a gyerekekhez közelálló módon mutatja be a vallás tanításait.

.

KOMÁROM DÍSZPOLGÁRA címet kapta:

Nemes Andrásné (sz: Hörömpöli Zsuzsanna)

A közgazdasági diploma megszerzése után  1977-től a Lenfonógyárban dolgozott,  1988-tól igazgatóként és innen ment nyugdíjba 2010-ben. 1998-tól a komáromi református egyházközség presbitereként dolgozott. 2001-tól a Kecskés László Társaság kuratóriumának elnöke. 2002-től a Megyei Kereskedelmi és Ipar Kamara ellenőrző Bizottsága tagja, 2011-től  2016 – ig annak elnöke. Kamarában végzett tevékenységéért emlékplakettel jutalmazták. A Kecskés László Társaság 16 éve kezdte meg munkáját. 12 könyvet adtak ki a kitelepítésről és deportálásról, 2002 óta rendezik meg a felvidékiek országos találkozóit, emlékművet állítottak a kiűzetett családok tiszteletére, s a fiatalok történelemtudását is javítandó, a Magyarock Dalszínház közreműködésével életre hívták a Fehérlaposok című rockoperát, a darab diadalmenetben járja be a Felvidéket és Magyarországot. Elkezdték a felvidéki településeken az emlékezet ébrentartását szolgáló emléktábla állítási programot. A Kecskés László Társaság fontos célja a szekeresgazda hagyományok  felélesztése. 2007-ben Komárom-Esztergom megyéért díjat, 2010-ben Pro Urbe Komárom emlékérmet kapott, 2013. évben Megyei Príma Külön Díjban részesültek. 2015- ben Dél-Komárom város díszpolgára lett. Nemes Andrásné évtizedeken át végzett kimagasló közéleti munkájáért, a felvidéki kitelepítettek emlékének felkarolásáért 2013. évben Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át Áder János köztársasági elnöktől.

.

POLGÁRMESTERI DÍJBAN részesültek:

A Marianum Egyházi Iskolaközpont “Schola Mariana Nagyok Kórusa“:

A díjat Orsovics Yvett és Magyarics Arianna vette át

A gyermekkar az általános iskola 1994-es alapításával egy időben kezdte meg munkáját, s jelenleg több mint 50 taggal működik. A kórus rendszeresen szerepel iskolai, városi rendezvényeken és egyházi ünnepeken egyaránt. A hazai szerepléseken kívül a kórus több alkalommal mutatkozott be külföldön is ( Budapesten, Bécsben…) Közreműködött az ismert Ghymes-zenekar koncertjein, hangzóanyagának felvételein és Szabó Imre orgonaművész hangversenyén is. A kórus 2013 őszén megkapta a nyitrai Önkormányzat köszönő levelét a nyitrai kerület méltó és sikeres képviseléséért és a kóruskultúra ápolásáért. Az eddig elért eredmények közül kiemelkedő a 2015 decemberében, Pozsonyban megrendezett X. Nemzetközi Adventi és Karácsonyi Zenei Fesztiválon való sikeres megmérettetés, ahol a kórus aranysávos minősítésben részesült, s emellett a kategória győztese is lett. A 7. Krakkói Adventi és Karácsonyi Nemzetközi Fesztiválon, 2016 decemberében ezüst sávos minősítést szereztek. A kórus 2016 őszén a Szlovák Rádióban is bemutatkozott, ahol hazai zeneszerzők műveiből adtak elő egy csokorra valót. Legfrisebb eredményként említhetjük a X. Fehérvári Ének Nemzetközi Ifjúsági Énekkari találkozón való szereplésüket Székesfehérvárott, ahol arany diplomával minősültek és országos dícséretben részesültek. A kórus alapító karnagya Stubendek István. 2012-től az énekkar vezetését Orsovics Yvett vette át. Zenepedagógus, karnagy, tankönyvszerző. Jelenleg a komáromi Selye János Egyetem Pedagógiai Karának Óvó- és Tanítóképző Tanszékét vezeti, emellett tanít a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpontban és a nagymegyeri Janiga József Művészeti Alapiskolában egyaránt. Művészeti tevékenységét a kórusvezetés jellemzi. 1998-tól vezeti a nagymegyeri Bárdos Lajos Vegyeskar, karnagya a Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Mariana Kicsinyek és Nagyok kórusának és 2013-ban megalapította a Selye János Egyetem Kórusát is. Művészeti és pedagógiai tevékenységét több karnagyi különdíjjal, emlékplakettel, elismerő oklevéllel díjazták.

A Kassai Lovasíjász Iskola – Sereghy Törzs:

A díjat Sereghy Zoltán, törzsfő vette át

2004-ben alakult Komáromban a Kassai Lovasíjász Iskola keretén belül, Sereghy Zoltán törzsfő vezetésével. Mesterük Kassai Lajos, világszerte elismert lovas íjász, az iskola alapítója. Céljuk a lovas íjászat – mint legősibb magyar hagyaték, és mint magyar harcművészet – megismertetése, népszerűsítése és versenyszerű űzése. Sereghy Zoltán törzsfő gyermekkora óta elhivatottan és kitartóan foglalkozik lovakkal,  a lovaglással, 31 éve  hivatásszerűen. Lovasíjászattal 21 éve foglalkozik sikeresen, a Puszták Népe Lovas Viadal Sport Egyesület alelnöke. Lovasoktatóként a saját maga alapította és vezette Szarvasvár Lovasudvarban tevékenykedik, ahol heti rendszerességgel edzéseket  tart.  A Sereghy Törzs Komáromban évente két alkalommal rendez nemzetközi versenyt, melynek eredményei beszámítódnak a Lovasíjász Világkupába. A törzs tagjai, élükön Sereghy Zoltánnal rendszeres résztvevői neves nemzetközi rendezvényeknek, mint a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok, a Savária Történelmi Karnevál Szombathelyen, a Kurultáj, az Ősök Napja Bugacon. Rendszeresen és sikerrel vesznek részt a  Puszták Népe Lovas Viadal versenysorozaton. Sereghy Zoltánnak kétszer sikerült elnyernie a Magyar bajnoki címet és törzs versenyzői minden viadalon dobogós helyen végeznek. A törzs lovasai évekig erősítették a komáromi Magyar Lovasszínház lovascsapatát és rendszeresen részt vesznek a Komáromi Napok programjában.

Helios Fotóklub:

A díjat Nagy Tivadar vette át

A Komáromi Helios Fotóklub Szlovákia egyik legrégebbi fotóklubja. 1959. február 5-én alakult a Komáromi Hajógyárban, Gráfel Lajos vezetésével. Jelenleg mint polgári társulás működik. A jelenlegi 24 klubtag nagy része a komáromi járásból, hárman pedig Magyarországról látogatják a klubot. A Komáromi Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli Fotógalériájában évente négy kiállítást rendeznek, ismert fotóművészek munkáiból illetve különböző fotóklubok kollekcióiból. A Helios fotóklub évente  5 felvidéki városban szervezi meg a Magyar Fotóművészek Világszövetsége – MFVSZ  által meghirdetett nemzetközi fotóverseny szlovákiai kiállításait, és minden év szeptemberében megrendezik a  Szlovákiai Fotográfusok Szövetsége – ZSF éves tagsági kiállításának komáromi reprízét. Tagja  mint felvidéki fotóklub a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének. Több évtizede együttműködnek a Dél-Komáromi Molaj Fotóklubbal. A Klub tagjai minden évben sikeresen szerepelnek különböző fotópályázatokon, úgy Szlovákiában mint külföldön, ezzel is öregbítve a Helios Fotóklub és Komárom városának hírnevét szerte a világban.

Holczhei Árpád, tanár:

Egyetemi tanulmányai befejezése után a Selye János Gimnáziumban kezdte tanári pályáját, ahol 1982-től biológiát tanít. Számos tanítványa folytathatta egyetemi tanulmányait természettudományi, illetve orvosi felsőoktatási intézményben az ő igényes és következetes pedagógiai munkájának köszönhetően. A komáromi magyar gimnáziumban folyó tehetséggondozás egyik legaktívabb vezetője: 1986-tól a biológiaolimpiák A és B- kategóriáiban készíti fel a tanulmányi versenyek résztvevőit. Az elmúlt 23 év alatt 75 eredményes tanulója volt. Közülük 20-an  országos döntőben, 3-an pedig  nemzetközi diákolimpián is megmérettettek. Diákjaival bekapcsolódott a magyarországi Kitaibel Pál biológiaversenybe csakúgy mint 1995 –től  a biológia levelezőszemináriumba is. Pedagógiai alkotótevékenysége is jelentős, különösen a tankönyvírás terén. 1999 – 2000-ben Szakkonverzációs tankönyvet írt a magyar tannyelvű középiskolások számára, illetve 2000-2006 között részt vett a Biológia 1.-6. rész tankönyvsorozat fordításában. A nyitrai kerületi biológiaolimpia szervezőbizottságának tagja az 1990-es évek elejétől, ebbéli feladatainak végzése során hatékonyan segíti – szakmai fordításaival, informatív tevékenységével – magyar középiskolák diákjait. A gimnáziumban egy évtizede végzi a biológia-kémia-földrajz szakmai munkaközösség vezetői munkáját. Javaslataival, építő észrevételei8vel jelentősen hozzájárul a gimnáziumban folyó oktató-nevelő munka színvonalának növeléséhez osztályfőnöki feladatai végzése során is.

Bandor Éva, színművész:

1990 óta van a pályán. Először a Kassai Thália Színház majd pedig a Komáromi Jókai Színház tagja volt. 1992-ben felvételt nyert a pozsonyi Színművészeti Főiskolára, ahol 1996-ben szerzett színészdiplomát. Ezután visszatért Kassára, ahol 2001-ig volt a társulat tagja. Ekkor szerződött át Komáromba, ahol azóta sokoldalú, kimagasló művészegyéniséggé érett. Erről tanúskodnak színpadon és filmen látható kiváló alakításai. Színpadi szerepei közül kiemelkedik Mása alakjának megformálása a Sirályban és ugyancsak Mása a Három nővérben, Lady Milford az Ármány és szerelemben. Nemcsak drámai hősnőket ismerjük, de elementáris erővel tud komédiázni is. Feledhetetlen  alakítást nyújtott Dorina szerepében az Anconai szerelmesekben, de kiváló Ká volt A dzsungel könyve zenés változatában is. E néhány kiragadott szerep ízelítő csupán a közül a közel negyven alakítás közül, amelyekkel élményt szerzett minden színházlátogatónak. Számos magyar és szlovák filmben szerepelt nagy sikerrel. Többször nyert színészi alakítás díjat Kisvárdán, a Határontúli Magyar Színházak Fesztiválján. Legutóbb Ranyevszka alakjának megformálásáért Csehov Cseresznyéskert című művében. Jelenleg többek között Shakespeare Rómeó és Júlia című tragédiájában, a Dajka szerepében láthatja őt a közönség. Művészi alkotómunkájának elismeréseként 2004-ben Jászai-díjat kapott. 2015-ben pedig egy nemzetközi elismerés részese lehetett, amikor az V. Pekingi Nemzetközi Filmfesztiválon a Gyerekek (Deti) című szlovák filmben nyújtott alakításáért elnyerte a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat. Bandor Éva a komáromi és az egyetemes magyar kortárs színjátszás kimagasló tehetségű művésze, aki szakmai tudásával, hűségével és alázatával gazdagítja városunk kulturális-művészeti életét.

Paszternák Tamás és Dr. Paszternák András:

A díjat Paszternák Tamás vette át

Több mint húsz éve szervezik városunk zsidó közösségének vallási és kulturális életét. Szerkesztik a Hitközségi Híradót, amely a nyomtatott megjelenés mellett az interneten is elérhető. Könyvek, kiadványok és oktatási programok szerkesztésében működnek közre, konferenciákat, megemlékezéseket szerveznek. Mikromúzeumot és könyvtárat hoztak létre. Emléktáblák elhelyezésévei hozzájárulnak az épített zsidó örökség emlékének megőrzéséhez. Pályázatokon indulnak azért, hogya hitközség működéséhez, a Menház felújításához és a temető rendben tartásához szükséges anyagiakat biztosítsák. Évek óta a Komáromi Napok keretén belül Nyitott kapuk Napját tartanak és ismert előadók fellépését szervezik a zsinagógában. Nagyrészt az ő munkájuknak köszönhető, hogy közösségünk a hagyományok őrzésévei, kétnyelvű nyitott programjaival gazdagíthatja városunk kulturális életét.

Komáromi Animátorok:

A díjat Jana Aradská és Peter Palušák vették át

Önkéntesek közel 25 fős csoportja, akik Don Bosco nevelési tanácsait követve munkájukat családias alkotó légkörben, nagy lelkesedéssel, jó példát mutatva végzik. A több generációból álló csoport a várossal, civil szervezetekkel és az egyházakkal együttműködve rendszeresen szervez körtevékenységet és egyedi rendezvényeket a város polgárainak: gyermektáborok, ünnepi összejövetelek, sportakciók. 2016 – ban több, mint 8000 vettek részt ezeken. 

Daniela Kapitáňová, írónő:

A prágai DAMU-n (Divadelná akadémia Múzických Umení) végzett tanulmányai után a Jókai Színházban és a kassai Tháliában volt rendező. Később az RTVS munkatársa. Nemrégiben nyugdíjba vonult, hogy idejét újra az írásnak szentelhesse, és visszaköltözött Komáromba. Daniela Kapitáňová legismertebb története – a Könyv a temetőről – egy komáromi történet, amelynek főhőse egy valós személyen keresztül mutatja be a kommunista- és a rendszerváltás utáni időket, a magyarok és szlovákok együttélését. A szellemi fogyatékos főszereplő kalandjai a komáromi utcákon játszódnak. A könyvet eddig 15 nyelvre fordították le, nemrégiben magyarul is megjelent.

Ryšavý Boldižár, vállalkozó:

A sokrétű tevékenysége miatt nehéz volna Ryšavý Boldizsárt egy foglalkozással megjelölni. Vállalkozóként számos civil és más társadalmi tevékenységet támogat, az elmúlt évben elsősorban a Tatra Mozi tatarozása és újraindítása okán vált ismertté. A színvonalas felújított képszínház újra a város egyik nyüzsgő találkozóhelye lett. Ryšavý Boldizsár részt vállal védett sírok felújításában, és a város szobrainak állításában, a hajléktalanoknak fenntartott melegedő biztosításában is segítséget nyújt. Igazgatja a komáromi extrém sportok klubját, december végén a helyi rozmárokkal a Vág jeges vizében is mártózik. A Komáromi Napok idején kísértetsétával színesíti a programot, nyáron pedig Brutál futás elnevezésű versenyt szervez. Sokrétű tevékenységével hozzájárul városunk mindennapjainak gazdagításához.

Kubala Ivan, vállalkozó:

A díjat későbbi időpontban veszi át. Vállalkozói  tevékenységével és ezzel új munkahelyek teremtésével hosszú ideje segíti városunkat. Eredetileg építésvezetőként, majd a termelés elindítása után a gyártás vezetőjeként dolgozott a Pivovary š.p. helyi „szódagyárában“. Ebből alakult meg a Soneco cég, melynek nyugdíjba vonulásáig igazgatója. Már ekkor látta, hogy az akkor 50 főt alkalmazó cégnek profilvátásra van szüksége, így 2004-ben létrehozta a fémmegmunkálással foglalkozó PRECISION TUBES EUROPE kft.-t, amely ma 90 dolgozót foglalkoztat.

(komaromonline.sk, fotók: Fóti Dávid)

GRATULÁLUNK !

Show Buttons
Hide Buttons