ŠTB tiszt volt-e Korpás Péter komáromi városi képviselő?
Február 9-én tartott sajtótájékoztatót a Magyar Közösség Pártjának komáromi, újonnan megalakult alapszervezete. Az itt elhangzottak cáfolása céljából hívott össze péntekre sajtótájékoztatót Feszty Zsolt, Korpás Péter és Szabó Béla komáromi önkormányzati képviselők.
Az MKP sajtótájékoztatóján többek között elhangzott, hogy az MKP komáromi alapszervezete elutasítja a MOST-HÍD párttal való együttműködést a megyei választásokon. (A szerk. megj.: annak ellenére, hogy a két párt csúcsvezetése épp az ellenkezőjéről folytat tárgyalásokat.) Fekete Ferenc, az MKP helyi elnöke ismételten kitért a városi vízgazdálkodási társaság új elnökségének összetételére, azt nehezményezve, hogy a KOMVaK Rt. vezetőségébe egy volt állami titkosszolgálati, „ŠTB-s együttműködő tiszt” lett beválasztva. „Az a személy, aki bejutott az igazgatótanácsba, különösen fájdalmas, mert valamikor az MKP tagja volt, ő Korpás Péter, aki az ŠTB-nek, azaz az államhatóságnak volt az együttműködő tisztje, amit le lehet ellenőrizni az interneten“ – mondta szó szerint Fekete Ferenc.
Korpás Péter az MKP helyi elnöke Fekete kijelentésére így reagált: “Amennyiben az ŠTB tisztje lettem volna, szerepelne a nevem az Nemzeti Emlékezet Hivatal – Ústav pamäti národa (ÚPN) által nyilvánosságra hozott ŠTB tisztek listáján. Nem szerepel a nevem ezen a listán, tehát nem voltam tiszt. Együttműködő sem voltam, mint ahogy azt bizonyítják az ÚPN által 2005-ben rendelkezésemre bocsátott, ŠTB által rólam készített kiértékelések, jegyzőkönyvek. Nevem az ÚPN által nyilvánosságra hozott ún. naplóbejegyzésben (Registračný protokol) szerepel, ami nem tartalmaz elégséges információt ahhoz, hogy bárkiről ki lehessen jelenteni, az ‚ŠTB együttműködő tisztje‘ volt.“
Ezután Korpás Péter az ÚPN-től kikért jegyzőkönyvekből olvasott fel részleteket, és azt a zárójelentést, amely szerint 1988 februárjában végleg lezárták az aktáját, mert nem volt hajlandó együttműködni. „Az igaz, hogy z ŠTB szeretett volna belőlem együttműködő ügynököt csinálni, de éveken át tartó próbálkozásaik kudarcba fulladtak. Több jelentésben leírták, hogy nem vagyok hajlandó információt szolgáltatni, együttműködni“ – mondta Korpás. Majd kitért arra a konkrét esetre, ami miatt az ŠTB látókörébe került és amivel megpróbálta őt együttműködésre kényszeríteni. „Az ŠTB figyelmét azzal hívtam fel magamra, hogy 1983. február 7-ről 8-ra virradó éjszaka Budapestről jövet a komáromi határátkelőn Duray Miklós abban az időben folyó peréről tájékoztató pár oldalas szamizdat kiadványt szerettem volna behozni az országba. A ŠKODA 100 hátsó lehajtható ülése mögött elhelyezett akkumulátor mellé csúsztattam be, gondoltam itt biztos nem fogják megtalálni. Az ügyeletes határőr, miután szokásos rutinból kinyittatta a csomagtartót, arra kért, hogy szereljem ki az akkumulátort. Tudta mit keres, tudta hol keresse. Akkor is voltak jóakaróim. Az ügyet átadták az ŠTB-nek. Az ŠTB mindent megtett azért, hogy együttműködésre bírjon. Szüleim állásával, testvéreim tanulmányaival, sorsával zsaroltak. Mindezek ellenére használható információt nem adtam nekik, sem szóban sem írásban, amit a jegyzőkönyekben le is írtak.“
Korpás Péter az alábbi szavakkal fejezte be mondandóját: „Olyan családban nőttem föl ahol a tisztesség a legnagyobb érték. Így élek, gyerekeim is erre tanítom. Barátaimmal szemben is ez a mérce. Azon kevesek egyike vagyok, akinek sikerült kibújtni a rettegett kommunista ŠTB karmai közül. Nincs miért szégyenkeznem. Nem voltam, nem vagyok és nem is leszek zsarolható. Képviselői munkámat legjobb tudásommal és felelősséggel végzem. Komárom érdekeit képviselem, nem gazdasági lobby-csoportokét. Ezt vállaltam, ez kötelez.“
Feszty Zsolt szerint Fekete Ferenc kijelentése túllépte a jó ízlés határát és kikezdte egy „ember tisztességét, becsületét”. Szerinte azóta „támadják” őket, amikor is 2014-ben a HÍD és az MKP közös listáján bejutottak a komáromi képviselőtestületbe. Ez volt az ok arra, hogy kizárják őket az MKP-ból, amiről a mai napig nem értesítették őket. Szabó Béla még mindig úgy gondolja, ahogyan eddig is, immár több évtizede, továbbra is az MKP tagja, ugyanis egy helyi szervezet nem dönthet önhatalmúan a tagok kizárásáról. Arról csakis az Országos Tanács dönthet.
(komaromonline.sk)