Magáncélokra költötte a rászorulóknak gyűjtött adományt a PORTE “elnöke”?
A Porte p.t. felszámolásáról döntött a tagság.
Az elmúlt napokban komoly felháborodást keltett Tárnok Magda civil aktivista Facebook-bejegyzése, amelyben a hajléktalanokat segítő Porte Polgári Társulásban történő visszaélésekről írt.
A komáromi székhelyű Porte Polgári Társulást 2013. június 3-án jegyezte be a szlovák belügyminisztérium, amelyet három személy – Kakaš Zoltán, Szabó Vojtech és Patócs Tibor – alapított. Az elnöki posztot Kakaš Zoltán töltötte be, aki 2014 májusában lemondott tisztségéről. A szervezet elsődlegesen a komáromi hajléktalanok és a szociálisan hátrányosabb réteg segítését tűzte ki céljául. Több magánszemély, vállalkozó és egyházi képviselő is csatlakozott hozzájuk, közösen segítve a rászorulókat, ruhagyűjtéssel, ételosztással stb. A lakosok évek óta szívesen adományoznak használt ruhákat, esetleg küldenek pénzadományokat mindmáig a szervezet hivatalos bankszámlájára.
Tárnok Magda írásában megdöbbentő tényeket tárt a nyilvánosság elé a Porte működéséről. Szerinte az egyik alapítótag, Szabó Vojtech, közismert nevén Kertész Gábor visszaél az adományokkal és azok egy részét saját céljaira használja. Többek között azt állítja (szó szerinti idézet – a szerk. megj), hogy „A Porte szervezet elnöke a megalapítástól fogva a mai napig K. Zoltán lelkész és nem Ke..ész Gábor, igazi nevén Sz. Béla – aki ezt előszeretettel másképp állítja… A számlához való hozzáférése óta folyamatosan szedte le arról a jóhiszemű emberek által küldött pénzadományokat, melyekkel a mai napig nem tud elszámolni… Az adományként kapott ruhákat önkéntesekkel átválogattatta és a legjava mindig eltűnt, mint a szervezet egyik tagjának bevalotta, egy, barátnője 2 euróért darabját átveszi és elviszi külföldre… Az adományozók által összegyűjtött élelmiszer egy része eltünt, Ke..tész Gábor azt híreszteli, hogy azt az egyik szociális munkás lopta el, velem együtt… Az egyik most meg nem nevezett egyház által összegyűjtött élelmiszerek hollétéről a mai napig nem tud felvilágosítást adni.” Tárnok Magda írása végén azt is állítja, hogy csakis olyan tényeket tüntetett fel, amelyeket bizonyítani is tud.
Leszögezhetjük, hogy ezek elég súlyos vádak, már csak azért is, mert egy olyan szervezetről van szó, amely a rászorulókat kellene, hogy segítse. A közösségi hálón gyorsan elterjedt a bejegyzés, sokan reagáltak rá, akik többsége elítélte a nevezett személy állítólagos cselekedeteit.
Portálunk ezért felkereste Kertész Gábort, azaz Szabó Vojtechot, hogy reagáljon Tárnok Magda állításaira.
Kertész Gábor portálunknak elmondta: nagyon sajnálja, hogy kettőjük között így folyik a kommunikáció. A mai napig tiszteli, becsüli és szereti Magdát. Nem zárkózik el a párbeszédtől, de szerinte a tagsági gyűlés hivatott arra, hogy ilyen ügyekben döntsön. „Saját érdekem, hogy leüljek velük és tisztázzuk a felmerült problémákat. Ezt a rendkívüli ülést mihamarabb össze kell hívnunk, hiszen az én és társulásunk becsületéről van szó” – mondta Kertész Gábor. Kérdésünkre, hogy hogyan is hívják valójában megtudtuk, hogy a hivatalos neve Szabó Béla, de 16 éves kora óta Kertész Gábor név alatt publikál, verseket és könyveket írt (az Új Szó szerkesztője is volt).
Kakaš Zoltán 2014-es lemondása után a tagság Kertész Gábort választotta meg a társulás elnöki posztjára (a portálunknak bemutatott jegyzőkönyv szerint 6 jelenlévő tag választotta meg őt). Kertész Gábor elmondása szerint ő ezt a változást hivatalosan jelentette a belügyminisztériumba, de utólag tudta meg, hogy mivel az illetéket nem fizette be, nem jegyezték be őt, mint új elnököt. Tehát hivatalosan minden maradt a régiben. „Sajnos ezekhez a hivatalos dolgokhoz nemigazán értek, ezért gondoltam, hogy az elnökválasztással kapcsolatosan minden rendben van. Ezek után mint a Porte elnöke hívtam össze és szerveztem meg a civil találkozókat” – mondta Gábor. – Ha az a 12-13 tag, akik részt vettek a szervezet munkájában azt mondják, hogy én, Kertész Gábor besároztam a polgári társulást, felállok és távozom. Vállalom minden cselekedetemért a jogi következményeket és a felelősséget.”
A portálunk kérdésére, miszerint igaz-e az az állítás, hogy a polgári társulás számlájáról kivett pénzekkel nem tud elszámolni, ezt válaszolta: „Ne gondoljuk, hogy százezrekről van szó. A polgári társulás megalakulása óta (4 év – a szerk. megj.) a számlára küldött összeg nem haladja meg a 2000 eurót. Természetesen vettem ki pénzt a számláról, de mindet a hajléktalanok támogatására fordítottam. Magdinak és mindenki másnak meg kell értenie, hogy ha például a Kaufland előtt látok egy hajléktalant, veszek neki két kiflit, vagy kiváltom a gyógyszerét, akkor nem kérek tőle számlát. Vagy ha mondjuk viszek egy 6 gyerekes anyukának élelmiszert, nem akadályozhatom meg, hogy a gyerekek ne vessék magukat a táskára, mielőtt az anyukával összeírnánk, mekkora értékű élelmiszer is van a táskában. Lehet, hogy így kéne tenni, de én ezt nem így csinálom. Azt a vádat, hogy Magdi szedi a számláról a pénzt, soha nem terjesztettem, vissza is utasítom. Tény, hogy nem számoltam el évente a tagság előtt az elköltött pénzekkel, ebben hibáztam, ez a hatalmas bűnöm. De ismétlem, természetesen hajlandó vagyok mindenkivel leülni és elszámolni az utolsó centig, vagyis megindokolni az utolsó cent elköltését is. A számlán két nagyobb összeg szerepel (Kertész Gábor portálunknak felmutatta a kivonatokat): többszöri 50 eurós támogatás egy vállalkozótól és egy 150 eurós egyszeri összeg. Ez utóbbi saját pénzem volt. Mivel a cipőgyárban dolgoztam, mint segédmunkás, hogy ne haljak éhen, arra kértem a munkaközvetítő irodát, erre a számlára küldjék a fizetésemet. A számláról származó pénzből – nyugodtan meg lehet írni – fizettem a telefonszámlát, illetve az internetért járó illetékeket. Ugyanis orvosokkal, jogászokkal kommunikálok a rászorulók érdekében, és ez költségekkel jár. Végezetül kijelentem, nem akarok feszültséget, nem szeretnék senkit megbántani, ezért össze lesz hívva egy rendkívüli tagsági gyűlés. Ha a tagság úgy dönt, hogy besároztam a szervezet nevét, felállok és távozom. Csak egyet nem értek, ha beszélni akarnak velem, miért hívnak fel, hiszen van telefonom, fenn vagyok a közösségi hálón is… Nem értem.”
A Porte bankszámláját zárolták, kezelését a tagság döntése alapján január 13-án Tárnok Magda vette át. Egyben felszólította Kertész Gábort, hogy szüntesse meg a Porte szervezet Facebook oldalát, és kérni fogja a polgári társulás megszüntetését is a belügyminisztériumnál. Tárnok Magda szerint: “az adományokkal az utolsó fillérig el kell tudni számolni, akármilyen kis összegben is vásároltunk valamit ezeken a pénzeken. A jótékonysági szervezetek az adományokat normális esetben úgy kezelik, hogy az adományozó aláír egy adományozási protokollt, az átvevő pedig egy átvevésit – így csinálják többek között a szociális osztály munkatársai is, hogy mident áttekinthető legyen. Továbbá – az adományozók az adományokat nem internet és telefonhasználatra adták. Nem lehet az adományokban összevisszaság. A szervezet számlájáról a 2016-os évben januártól novemberig 1213,92 Euro került levételre.” Továbbá elképzelhetetlennek tartja, hogy valaki egy civil szervezet számlájára utaltassa a fizetését
Mivel a szervezet már hosszabb ideje nem úgy működött, ahogyan kellett volna, a pénzügyek kezelése átláthatatlan volt, ráadásul olyan dolgok derültek ki, amelyek rossz fényt vetettek a többi, tisztességesen tevékenykedő civilre és a társulást segítő intézményekre, vállalkozókra, a tagok egyhangúan úgy döntöttek, hogy a szervezetet fel kell számolni.
A civil szervezetekre érvényes eljárás ilyenkor az, hogy az alapszabály szerit a tagok többsége kinevez egy felszámolót (likvidátor), aki elvégzi a végső elszámolást és felveszi a kapcsolatot az illetékes minisztériummal.
(komaromonline.sk)