Virágzik a szemétcsempészet Komáromban
Egyre jobban borzolja a komáromi lakosság kedélyét, és komoly problémát okoz a városvezetésnek az egyre nagyobb méreteket öltő szemétcsempészet.
A családi házas övezetben élők, valamint vállalkozók sokszor nemes egyszerűséggel bepakolják az összegyűlt háztartási hulladékukat a kocsiba és útban a város, vagy a Kaufland felé feltöltik vele a lakótelepeken lévő szeméttárolókat.
A szemét utaztatók egyik közkedvelt lerakati pontja sokáig az Eötvös utcán található konténerállomás volt. Az ott lakók nem egyszer voltak tanúi, hogy megállt az autó, benne család apraja-nagyja, elvégre idejében „életre” kell nevelni a gyerkőcöket, az apuka kipattant a kocsiból és ripsz-ropsz már meg szabadultak a zsákoktól. Ők letudták a problémát. Így ugyanis a saját házuknál álló kültéri kuka nem telik meg idő előtt.
A jelenleg hatályos rendelet értelmében azonban ez a szabálysértés. „Sokan arra hivatkoznak, hogy ők Komárom városának fizetnek szemétdíjat, de ez nem jogosítja őket fel arra, hogy a bejelentett lakcímüktől távol szabaduljanak meg a háztartásukban keletkezett hulladéktól. Valószínűleg a családi házakban élők sem örülnének, ha az ő házuk előtt álló szemetesbe hordaná a saját háztartásában keletkezett hulladékot a többi lakos. – magyarázza Varga Tamás alpolgármester.
Emiatt a lakótelepeken lévő konténerek a sok odahordott szemét miatt viharos gyorsasággal teltek meg. A tele konténerek pedig mágnesként vonzzák a „kincsvadászokat”, az alkalmazkodni nem tudó aszociális egyéneket, akik a haszontalannak nyilvánított hulladékot rendszeresen szétdobálják a földön, a környéken.
A múlt évben az Eötvös utcán tűrhetetlenné vált helyzetre reagálva Komárom városa egy új projekt keretén belül körbezárta és chip-rendszerrel és kódzárral látta el konténerállomásokat.
„ A komáromi szeméttárolók körül uralkodó áldatlan helyzet megoldására még 2019-ben kidolgoztunk egy négy éves tervet, melynek keretén belül az első évben 170 ezer eurót meghaladó összeget költött a város a tárolók felújítására és új kukák vásárlására. A múlt évben ez az összeg megközelítette a 90 ezer eurót, az idei évre pedig soha nem látott összeget, azaz 230 ezer euró összeget terveztünk be, amiből több mint 40 konténerállomást tudunk felújítani. Igyekszünk folyamatosan feltérképezni a lakótelepeken lévő konténerállomásokat ill. a problémás pontokat, ahol lehet megoldani a zárhatóvá tételüket.“ – avat be minket a város projektjének részleteibe Varga Tamás.
A gond ott van, hogy amint a város vezetése egy helyen megoldja a problémát a szemfüles lakosok új helyet találnak maguknak, mint ahogy az történt az Építők utcájában és a kettes lakótelepi Bauring üzlet mellett lévő konténerszigetek felújítása ill. lezárása után is. Egy-két kanyarral odébb.
Gyakran a háztartási hulladék mellett a limlomot, az építkezési törmeléket is a lakótelepi konténerekbe hordják, így aztán nem is meglepő, hogy a bejelentések rengeteg feladatot adnak a városi rendőrségnek, a lakosságnak pedig rengeteg bosszúságra ad okot, hogy a szemettároló szigetek körül gyakran uralkodnak harmadik világbeli állapotok.
„A város által működtetett járművek és a konténerállomások körüli rendért felelős munkások rendszeresen tisztítják a szeméttárolók környékét és gyűjtik a nagyméretű háztartási lomot. Ezeket azonban nem itt a helyük. A lakosoknak a Harcsáson működő gyűjtőközpontba kellene elhordaniuk.” – teszi hozzá az alpolgármester.
Vajon miért van az, hogy Európa szívében egy századokon át a nagyra becsült, komoly történelmi múlttal büszkélkedhető városban évek óta balkáni problémákkal szembesül a lakosság és a városvezetés?!
(komaromonline.sk, FL, fotó facebook)