komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Átadták Komárom város legrangosabb díjait

MEGOSZTÁS:

 

Harminc évvel ezelőtt, április 26-án szervezte meg először Észak-és Dél-Komárom közösen a Komáromi Napok eseménysorozatot, melynek nyitónapján a két város képviselőtestületének közös ünnepi ülésén átadták a kitüntető díszpolgári címet, valamint a Pro Urbe- és a Polgármesteri díjakat. Sajnálatos módon a jubileumi rendezvénysorozattól a járvány megfosztott minket, de városunk vezetősége úgy döntött, hogy a megérdemelt díjakat méltó módon, a képviselő-testület 25. rendkívüli ülésén adományozza oda.

Keszegh Béla, Komárom polgármestere ünnepi köszöntőjében elmondta, hogy „az elmúlt hónapok rámutattak sok fontos dologra. A legmegbecsültebb értékeink nem a tárgyi dolgok, hanem az emberi kapcsolatok, a gondoskodás vagy a napjainkat színesítő sport és kultúra.”

Keszegh Béla polgármester (fotó/komaromonline.sk)

Beszédében hangsúlyozta, hogy kiemelten fontos a valódi példaképek kiemelése és méltatása. Ők azok, akik önzetlenül tevékenykednek a közösségükért, alázattal végzik a dolgukat, akik biztos pontjai még a koronavírus sújtotta időknek is.

Idén a díszpolgári címet a nagykaposi születésű Albert Sándor professzornak, a komáromi Selye János Egyetem (SJE) alapító rektorának ítélték oda, aki munkájával megalapozta az ország egyetlen magyar tannyelvű egyetemének elindítását, majd vezette azt rektorként éveken át. Albert Sándor elhivatott és áldozatos munkásságának köszönhetően olyan elismerésre tett szert, ami hozzájárul városunk jó hírnevének öregbítéséhez is. Neki köszönhetően nőhette ki magát Komárom egyetemi várossá.

Albert Sándor a járványhelyzet miatt nem tudott részt venni az ünnepélyes díjátadáson.

Albert Sándor

Komárom városa által odaítélt Pro Urbe-díjat azon személyek kaphatnak, akik a helyi közösség és város érdekében kiemelkedő tevékenységet végeznek. Idén a Pro Urbe-díjat Klemen Terézia pedagógus-író, kultúraszervező vehette át, aki 2012-től fáradhatatlanul tevékenykedik Lehár-örökség életben tartartásán, a neves zeneszerző kultuszának ápolásán. Megalapította a Lehár Ferenc Polgári Társulást, elindította a Lehár-nyár koncertsorozatot, megszervezte „A komáromi operettkirály “című kiállítást, és „Operettkirály” címmel könyvet is írt a zeneszerző életéről. 2014-ben útjára indította a Szlovákiai Civil Becsületrendet, majd a nemzetközi sikerű Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyt. Az operaénekesnőről „Az évszázad Manonja “címmel írt könyvet. Tagja a Komáromi Rotary Klubnak, melynek támogatásával 2019 őszén jótékonysági koncertet szervezett, korábban pedig ötletgazdaként részt vett a Lehár-Rotary jótékonysági bál rendezésében. Jelenleg a Monostori Erőd által finanszírozott, a Lehár Ferenc életét bemutató dokumentumfilm forgatásán segédkezik Koltai Gábor filmrendező mellett. Neve, személye mára a minőségi kultúra védjegyévé vált városunkban.

 

Klemen Terézia (fotó/komaromonline.sk)
Keszegh Béla polgármester és Klemen Terézia (fotó/komaromonline.sk)

Kimagasló érdemeikért idén hárman részesültek Polgármesteri díjban:

Elsőként, magas szintű és példaértékű szakmai hozzáértéssel végzett munkásságáért Komjáthy Hajnalka, a komáromi kórház vezető gyógyszerésze, a Szlovák Gyógyszerészeti kamara Kórházi gyógyszerészek szervezetének alelnöke vehette át a kitüntetést. A kiváló szakember 2016 óta a Kórházi Gyógyszerészek Európai Szervezetének szlovákiai nagyköveti tisztségét is betölti. Bajkai János, a Városi Hivatal főosztályvezetőjének méltatásában elhangzott, hogy Komjáthy Hajnalka munkatársaival közösen több sikeres pályázatot is elnyert. Kollégáival egyetemben temérdek individuálisan készített régi és új gyógyszert vezettek be a szakmai gyakorlatba, mint szemcseppek készítését, kapszulákat, krémeket, habot, kúpokat. Jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a komáromi kórházhoz tartozó gyógyszertár önállóan is képes előállítani az EU-s gyógyszerpiacon hiánycikként nyilvántartott Covid-19 ellen is hatásos dexametazont tartalmazó kapszulát is.

Komjáthy Hajnalka (fotó/komaromonline.sk)
Keszegh Béla polgármester és Komjáthy Hajnalka (fotó/komaromonline.sk)

Magas színvonalú és kivételes szakmai munkássága elismeréseként Gráfel Lajos történész, építészeti-mérnök és műemlékvédelmi szakember idén Polgármesteri díjban részesült. Laudációjában nagyra értékelték, hogy míg 1991-től 2019-ig különböző vezető beosztásokban a városi hivatal tagja volt, különböző intézményeknél és bizottságoknál több műemlék felújítását és megmentését indítványozta, dolgozta ki és felügyelte. Nevéhez fűződik a komáromi erődrendszer 1985-ben nemzeti műemlékké, és Komárom városközpontjának 1990-ben műemlékvédelmi övezetté való nyilvánítása. Érdemei közül a legfontosabbak az erődrendszerhez kapcsolódó feladatok: a VI. bástya komplex, Európa Nostra díjjal jutalmazott felújítása, a Tiszti pavilon helyreállítása, valamint a központi erődben 2019-ig, városi hivatal felügyelete mellett elvégzett felújítási munkák: a volt lőszerraktár és a Madonna bástya egy része, a Lipót-kapu, a Ferdinánd-kapu és a kaszárnya épület tetőszerkezetének műemléki helyreállítása. 2006-ban a komáromi erődrendszer UNESCO Világörökségre való jelölés pályázati anyagának egyik vezető kidolgozója volt. Az erődrendszerről és a városról több könyvet és számtalan szakcikket publikált.

 

Gráfel Lajos

Petr František, a Komáromi Művészeti Alapiskola igazgatója a Polgármesteri díjat több évtizedes eredményes vezetői és pedagógusi munkája elismeréseként vehette át. A professzionális zongoraművész, akinek rendszeres fellépései voltak nemcsak Csehszlovákiában, Magyarországon, Jugoszláviában, Németországban és Svájcban is, az Ifjú Szívek zenei korrepetitora volt. Rendszeresen készített műsorokat a Csehszlovák Televízió és Rádió számára. 1998-ban lett a Komáromi Művészeti Alapiskola tanára, ahol máig zongorát, korrepetíciót, zenei kompozíciót és popzenét tanít. A diákjait évtizedek óta készíti fel a zenei, művészi irányú továbbtanulásra, főleg konzervatóriumba. 2013-tól az intézmény igazgatója. Menedzserként elérte az iskola épületének felújítását. Vezetése alatt számos fiatal, tehetséges tanár kezdte meg pályafutását az iskolában, szélesítette a választható szakok számát, beleértve a popzenét. Művészi felfogásában maximalista, büszkén hirdeti az iskolai szellemét és tradícióit, mely a klasszikus értékeket bővíti a 21. század modern művészeti trendjeinek oktatásával.

 

Petr František (fotó/komaromonline.sk)
Keszegh Béla és Petr František (fotó/komaromonline.sk)

„Ezúton szeretném megköszönni a díjazottak helytállását és hogy példaképként szolgálnak a komáromiaknak. Kívánok nekik a jövőben kitartást és főleg jó egészséget. Kívánom nekik és a város lakosainak, hogy Komárom város a vírus ellen is vívja meg sikeresen a sokadik komáromi csatát,” – mondta befejezésképpen Keszegh Béla polgármester.

 

A díjátadón Korpás Éva énekes és fia Lakatos Áron is fellépett

(komaromonline.sk, FL)

Show Buttons
Hide Buttons