Olasz fagyi, olasz életérzés Komáromban
Amint visszavonulót fúj a tél és meghosszabbodnak az első napsütéses napok, egyre nagyobb vágyat érzünk arra, hogy kimozduljunk a négy fal közül, és elinduljunk idegen helyeket, tájakat felfedezni. De bármerre is járunk az igazi kézműves olasz gelatot nem hagyjuk ki, mert az maga a fagylaltok királynője. Az adu ász. De közel egy éve, már ahhoz, hogy egy fagylaltnyi időre a világ másik felén érezzük magunkat nem kell kimozdulnunk Komáromból. Elég, ha elsétálunk az Ispotály utca és a Király püspök utca találkozásánál lévő Luigi Gelato kézműves fagylaltozóhoz, ahol az eredetileg szociológus végzettségű Mgr. Antal Péter és csapata vár autentikus olasz minőséggel és különleges ízekkel minket, és már máshová nem fogunk vágyakozni. De vajon hány fajta hűsítő finomság közül tudunk választani?
Az alap szortimentünkben harminc féle speciális főzött fagylalt van. Fagylaltpultunkba naponta tizenhat féle kerül, – mutat végig a színpompás fagyipulton Péter. – A nagy klasszikusok, mint a csokoládé, pisztácia, vanília biztos pontként mindig ott vannak, a többi pedig naponta változik. Még, amikor csak álmodoztam, tervezgettem a fagylaltozót, elhatároztam, hogy ha egyszer megvalósul, akkor mindenkire oda fogunk figyelni. Ezért készítünk külön a vegánoknak, a cukorbetegeknek, a laktózérzékenyeknek is. Mire beköszönt nyár, addigra szeretnénk a négylábú kedvencek számára is megtalálni a legegészségesebb összetevőkből álló kutyafagyi receptjét, hogy ők is felfrissülhessenek a hőségben.
Készülnek valami meglepetéssel az új szezonra?
Nem is eggyel. Folyamatosan újabb fajtákkal, újabb ízekkel kísérletezek, de örömmel fogadom mások ötleteit is. Igy született meg a Horalky ízű, amit tovább gondoltam, és most már a Tatranky, Sacher rajongóit is várjuk kedvenc ízeikkel. De meglepetésből idén sem lesz hiány az már biztos. Általában elképzelek egy ízvilágot és addig próbálkozom a műhelyben, míg azt nem érzem, hogy sikerült megtalálnom a tökéletes ízharmóniát. A fagyi készítés ugyanis nem csak abból áll, hogy összekeverjük a hozzávalókat, hanem az egy művészet, egy bűbáj, melynek során meg kell találnunk a tökéletes ízharmóniát. Kicsit nehezíti a helyzetet, hogy mi a fagylaltjainkhoz kizárólag friss gyümölcsöket használunk, melyeknek cukortartalma állandóan változó. Ezt cukorhőmérővel ellenőrizzük, majd ehhez igazítjuk a receptet. A jó fagylaltban ugyanis nem a cukor, hanem a friss gyümölcs íze dominál. Ezeket nagyrészt a helyi őstermelőktől szerezzük be. A csallóközi víznek és a csallóközi földnek köszönhetően gazdagabb, dúsabb, teltebb az ízviláguk. Minden téren igyekszünk a hazai vállalkozókat támogatni és tőlük vásárolni. A kimagasló minőségű, magas zsírtartalmú tejet például egy szlovák gazdaságtól várároljuk. Persze, bármennyire is szeretné az ember, mindent nem lehet itthon beszerezni. Az egzotikus déli gyümölcsöket, – a mangó, maracuja, kókusz – Olaszországból, kifejezetten „gelatto“-hoz készült 100%-os gyümölcspüréként szerezzük be. Ebből készült a nagy sikerű, kicsit fanyar ízvilágú, rendkívül frissítő grapefruit fagyink is. A prémium kategóriás csokoládét, a pisztáciát, a vaníliát szintén Olaszországból hozzuk.
Miben más egy kézműves fagylalt?
Ezt a megnevezést csak azokra a kizárólag kézműves eljárással főzött termékekre lehet használni, amelyeket a drákói minőségi előírásoknak megfelelve, fagylaltműhelyekben főznek. Nem tartalmazhatnak semminemű ételfestéket, ízfokozót, térfogatnövelőt. Szigorúan csak természetes alapanyagokból és friss gyümölcsökből készülhetnek. Mivel mi ezeknek a kritériumoknak teljes mértékben eleget teszünk, kérvényeztük a fagylaltjaink bevizsgálását a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) minőségi bizonylatának elnyerésére. A fagylalthoz azonban hozzátartozik az ostya is. Hosszas keresgélés után úgy döntöttünk, hogy az édes tölcséreket egy szlovákiai manufaktúrából, a cukormenteseket pedig egy olasz kisvállalattól fogjuk vásárolni. Külön kérésre gluténmentesben is fel tudjuk szolgálni. Jelenleg viszont a közegészségügyi hivatal járványügyi rendeletei értelmében kizárólag papírpohárba becsomagolva porciózhatjuk. Remélhetőleg hamarosan már is ismét a finom tölcsérekbe adagolhatjuk a gombócokat.
Az köztudott, hogy az olasz gelato világhírű. Minek köszönheti ez az itáliai finomság a világelsőségét?
Tizenöt évvel ezelőtt, amikor még Pozsonyban, a bankszektorban dolgoztam, kezdett el bennem munkálkodni az érzés, hogy az én világom valahol másutt – a finom kávék, az édes sütemények és a krémes textúrájú igazi olasz fagylaltok – közt van. Napközben számokkal és formanyomtatványokkal bajlódtam, este pedig kikapcsolódásként a fagylaltkészítést tanulmányoztam. Első lépésként a feleségemmel, Sylviával közösen elindítottuk a Cool bárt, ahol a sütemények mellett fenséges házi pitével várjuk a vendégeinket. Fagylalt kelyheinkből azonban még hiányzott az a fajta hideg finomság, ami nem csak egy egyszerű, felejtős desszert, hanem inkább egyfajta életérzés. Gondoltam egy merészet és beiratkoztam Olaszország egyik legelismertebb iskolájába, a Gelato University Bolognára, majd a Reggio Emilia Italyba ahol kitanultam a tradicionális fagylaltfőzés mesterségét. A mesterségbeli tudás mellé azonban a titkos recepteket nem adták át, azt minden cukrásznak, magának kell kikísérleteznie. A legfontosabbat, azonban aminek az olasz gelato a világhírét köszönheti, már az első órán megtudhattuk. Kizárólag, csakis prémium kategóriás, minőségi alapanyagokkal szabad dolgozni, így lesznek teltek, erőteljesek, de mégis lágyak az ízek. Mivel alapvetően maximalista vagyok, idén is szeretném tovább mélyíteni a szakmai tudásomat Olaszország elismert mestereitől. Remélem sikerül, mert most, hogy a jogi egyetemi vizsgák mellett még vár rám a doktori értekezésem megvédése is, egyre kevesebbnek tűnik a napi huszonnégy óra.
A különleges dizájnú fagyis pavilonjuk előtt folyamatosan hosszú sor áll. Itt a nagy pörgés mellett nem lehet fagylaltot készíteni. Hol van a varázsműhely?
A fagylaltozót, amit a saját terveink alapján kivitelezett egy komáromi cég (Nástrojárstvo Strojárska Výroba MTS) pusztán árusító pavilonnak szántuk. A fagyikat korábban a Cool bár konyhájában vagy ahogy az olasz mesterek mondják, laboratoryban főzzük, idén márciusban viszont már nyitottunk egy saját cukrászműhelyt, ahonnét a jeges finomságok mellett egyéb kézműves cukrásztermékek is kikerülnek majd. Ha sikerül megvalósítani a terveinket, akkor közel tíz új munkahelyet tudunk majd teremteni, amire most nagyon nagy szükség van a városban. Az újdonságokról, ahogy mindezidáig is, majd hírt adunk a facebook oldalunkon.
Ha a múlt év júniusában tudta volna, hogy a járvány megfékezése céljából a vendéglátóipari egységeket hónapokra bezáratják, akkor is megnyitotta volna a Luigi Gelattot?
Mi is tisztában voltunk vele, hogy nem a legideálisabb időzítés egy világjárvány közepén új „üzletet “nyitni, de nem akartam várni, mert úgy gondoltam, most még nagyobb szükségük van az embereknek annak a pozitív megerősítésére, hogy az élet megy tovább és jó dolgokat hoz magával. Egy kis jégbe hűtött finomságtól pedig kinek nem lesz jobb kedve? Hamar be is bizonyosodott, hogy a minőségi, kézműves fagyira nagy az igény a városunkban.
(komaromonline.sk, JN)