komaromonline.sk

egy portál Komáromról és polgárairól

Szent István napi megemlékezés Komáromban

MEGOSZTÁS:

2019/8/20

Szent István szobrát Komáromban 2009-ben leplezték le, és immár 13. alkalommal került megrendezésre, augusztus 20-án, Szent István király ünnepe. Az idén jubileumot is ünnepeltek, hisz a szobor tíz éve került átadásra.

Keszegh Margit, a szervező Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület nevében köszöntötte a jelenlévőket köztük az ünnepi szónokot Jankovics Marcellt, a Magyar Művészeti Akadémia alelnökét, Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendezőt, grafikust; Márvány Miklóst, Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének tanácsosát; Keszegh Bélát Észak-Komárom valamint Molnár Attilát Dél- Komárom polgármesterét; Varga Tamást és Turi Bálint észak-és dél- komáromi alpolgármestereket.

 

 

Jankovics Marcell ünnepi beszédében a fiatal István királyról beszélt, hisz véleménye szerint a fiatal István köszönhetünk mindent. Kitért azonban jelentőségére is, a keresztény magyar állam megteremtőjére, az egyik első magyar katolikus szentre, a magyar történelem kiemelkedő alakjára, és Magyarország fővédőszentjére. Istvánt diplomáciai és politikai érzéke korának, sőt mondhatni, az egész magyar történelemnek legnagyobb államférfiává avatta. Politikai, vallási és társadalmi szempontból egyaránt ő teremtette meg Magyarországot, ő jelölte ki, és biztosította a jövőbe vezető utat népének.

 

 

I. (Szent) István, az utolsó magyarfejedelem, és az első magyar király.  Már apja, Géza 997-es halálától magyar fejedelem, majd 1001. január 1-én (az akkor érvényes Julián naptár alapján 1000 karácsonyán) történt megkoronázása által – Isten kegyelméből-Magyarország királya. A magyarok országát, a magyar törzsek szövetségéből kialakult fejedelemséget egységes keresztény állammá szervezte át. Ez az államalakulat 1028-tól kis híján az egész Kárpát-medencére kiterjedt, és államformájában a 20. századig nem történt változás.

 

 

A magyar katolikus egyházat is ő teremtette meg. Szent Márton hegyén (Pannonhalmán) apátságot alapított. Sok kolostort létesített. István elrendelte a vasárnap megszentelését és minden tíz falu számára templom építését, mely a közösségteremtésre is kiválóan alkalmas volt. Saját költségén emelt Esztergomban, palotája közelében székesegyházat, Veszprémben női apátságot építtetett, és fölépítette Budán a Szent Péter és Pál-templomot.

 

Jankovics Marcell szerint csodálatos lezárása életének, hogy augusztus 15-én (Nagyboldogasszony napján) halt meg, és Máriának ajánlotta a koronát.

A megemlékezés végeztével Ft. Fazekas László református püspök és Ft. John Simoneau káplán megáldotta, az 1 tonna lisztből, hagyományosan elkészíttetett új kenyeret; és a helyi szervezetek képviselői megkoszorúzták Szent István király szobrát.

 

Az ünnepi műsorban fellépett Dóka Zsuzsa és Bősi Szabó László énekes páros, Habodász István, a Pesti Magyar Színház színművésze valamint a komáromi GAUDIUM vegyes kar és hangszeres kamaraegyüttes.

 

 

Városunk már hagyomány, hogy ez alkalomból a katolikus és református egyház közösen emlékezik meg Szent Istvánról. Idén is a Szent András- bazilikában kerül sor az eucharisztia ünneplésére katolikus és református igehirdetéssel. Az igeszolgálatot a katolikus egyház képviseletében Ft. John Simoneau káplán, a református egyház képviseletében Ft. Fazekas László református püspök végezte.

A 10. évforduló tiszteletére meglepetéssel is készült a szervező, Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület. 20.00 órai kezdettel a Tatra moziban az érdeklődők megtekinthették az István, a király című magyar zenés filmet, melyet Koltay Gábor, városunk díszpolgára rendezett. Az ingyenes vetítésen a közönségnek külön erre az alkalomra készült csokoládéval is kedveskedtek.

 

(komaromonline.sk-MA)

Show Buttons
Hide Buttons